arama

YouTube Güncelleme Aldı!

Harun Yildirim | 15.10.2018 - 13:07 | Haberler, Mobil
YouTube Güncelleme Aldı!
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • Harun Yildirim Harun Yildirim

Dünyanın en popüler video paylaşım platformu olan YouTube, Android işletim sistemini kullanan cihazlardaki uygulamasını yeniledi. Güncelleme sonrasında uygulamanın daha modern bir tasarım çizgisi kazandığını söyleyebiliriz.

YouTube Android uygulamasının pek fazla güncelleme almadığını biliyoruz. Gelen güncellemeler gelde tasarım konusunda ufak tefek değişikliklere neden oluyor. Bu kaçıncı düzenleme oldu bilmiyoruz ama gelen güncelleme YouTube’un tasarımını tekrar değiştirdi. Yapılan düzenlemenin yalnızca Android işletim sistemini kullanan kişilere geldiğini de belirtelim. İlerleyen günlerde güncelle iOS için de paylaşılacaktır.

YouTube Güncelleme Aldı!

YouTube Yeni Android Uygulama Tasarımı

Güncelleme ile uygulama modern bir tasarıma sahip olmuş. Gün içinde türlü sebeplerden dolayı sıkça ziyaret ettiğimiz YouTube uygulaması, çerçevesiz tasarıma geçiş yapmış. İlk önce 9to5Google’ın tespit ettiği tasarım, Android 8.0 Oreo ile çalışan cihazlar için kullanılabiliyor. Nougat ile çalışan telefonlarda aktif olmayan güncellemenin, önümüzdeki süreçte Nougat’a gelip gelmeyeceği hakkında kesin bir bilgi bulunmuyor.

Videonun etrafınmdaki boşlukların tamamen ortadan kalktığı tasarım, çentiksiz akıllı telefon tasarımlarına geçiş yapıyor diyebiliriz. Bu güncelleme, ne kadar ufak gözüküyor olsa da, uygulamaya yeni bir soluk getirmiş. iOS kullanıcılarının ne zaman güncelleme alacağı ise henüz bilinmiyor.

İçerik Çalanların Sonu Geliyor

YouTube hakkında bir önemli gelişmeyi daha sizlere aktarmak istiyoruz. YouTube tarafından geliştirilen Copyright Match adlı yazılım ile platforma yeni bir video yüklendiği zaman, aynı videonun sitede bulunup bulunmadığı otomatik olarak kontrol edilecek.

YouTube Güncelleme Aldı!

Bahsi geçen özellik ilk olarak 100 binden fazla abonesi bulunan kanallar için aktif edilecek ve önümüzdeki aylarda tüm kullanıcılara adım adım dağıtılacak. YouTube üzerinde çalıntı içerikler paylaşıldığında, videonun asıl sahibine bildirim gidecek ve bildirim sonrasında içerik sahibi kopya olduğunu onaylarsa, YouTube işlem yapmaya başlayacak. Bakalım, bu özellik çalıntı içeriklerin önüne geçmeye yetecek mi?