arama

Yerli Drone: Trogon!

Harun Yildirim | 10.07.2018 - 23:00 | Haberler
Yerli Drone: Trogon!
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • Harun Yildirim Harun Yildirim

Ülkemizde insansız hava araçları ile ilgili çalışmalar devam ederken, uçuş sırasında görev değişimi yapma imkanı bulunan bir yerli drone geliştirildi.

Türkiye insansız hava araçları üzerinde çalışmalar yapmaya devam ediyor, bu çalışmaların ilk meyvesi uçuş sırasında değişim yapabilen drone oldu. Ankara Teknopark’ta yer alan “Lapis Havacılık Teknolojileri” özgün ve yerli kodlarla oluşturulan Tragon’u insanlarımız için kullanıma sundu.

İlgili firma yetenekleriyle hem hava aracı platformlarına farklı türde ekipman üretimi yapıyor. Lapis CR-01 Trogon adındaki drone, istihbarat ve gözetleme görevleri başta olarak sınır güvenliği, yol güvenliği, haritalama, petrol-doğalgaz boru hatları güvenliği, afet yönetimi ve tarımsal uygulamalar gibi görevlerde kullanılacak.

Yerli Drone: Trogon!

Tam otomatik göreve çıkabilen Trogon, sahip olduğu yük kamerası sayesinde zorlu koşullarda bile görevini tamamlayabiliyor. Drone’un üzerinde bulunan sabit 12X gündüz kamerası ve gerektiğinde kullanılabilen termal kamerası sayesinde gece gündüz fark etmeden görevlere çıkabiliyor.

Toplamda 1,5 kilogram ağırlığa ve 30 dakikalık uçuş süresi bulunduğu belirtilen Trogon’un ufak bir yer sistemi sayesinde ve tablet aracılığıyla 5 kilometre mesafeye kadar anlık görüntü ve veri transferi yapabildiği de belirtildi. Ülkemiz mühendisleri tarafından geliştirilen cihazın sunduğu özellikler son kullanıcı için üretilen drone’lara kıyasla fazla bir uçuş mesafesi sunmasa da çeşitli özellikleriyle farkını ortaya koyuyor.

Konu ile ilgili açıklama yapan kurumun Başkan Vekili Vekili Pehlivanlı, görev halindeki cihazın şarjı biteceği zaman dönüş süresini de hesaba katarak, diğer hazır bekleyen drone’a mesaj gönderiyor ve inişe geçen drone yerine hazır bekleyen ünite geçiyor.

Yerli Drone: Trogon!

Bataryası tükenen drone da merkezine iniş yapıyor. 9 kiloluk bir sistemle bir konum 2 platform ve 6 pille birlikte aralıksız 2,5 saat boyunca gözlemlenebiliyor. Bu özellik sayesinde çeşitli özelliklerin de altyapısı oluşmuş oluyor. Tek kontrol istasyonu sayesinde birden çok drone kontrolü yapılabiliyor. Aynı anda iki drone harekete geçirilip farklı noktalar gözlemlenebiliyor.

Bakalım, ilerleyen dönemlerde ülkemizde ne çeşit teknolojiler geliştirilecek?