arama

Windows 10 Ses Sorunu ve Çözümü

Göktuğ Özkan | 10.02.2018 - 16:18 | Nasıl Yapılır?, Windows
 • paylaş
 • paylaş
 • paylaş
 • paylaş
 • paylaş
 • Göktuğ Özkan Göktuğ Özkan

İşletim sistemini Windows 10’a yükselten ya da yeni aldığı bilgisayara Windows 10 yükleyen pek çok kullanıcı ses sorunu yaşıyor. Bu durum masaüstü ve laptop cihazların hepsinde görülebilir. Genel olarak bu problemin sebebi driver kaynaklı. Bu sorunu çözmek için sizlere 3 farklı yöntem hazırladık. Çok basit olan bu yöntemlere hemen hızlıca bakalım.

1. Yöntem – Ses Driverlarının Güncellenmesi

İlk olarak Masaüstünde bulunan “Bu bilgisayar” simgesine sağ tıklıyoruz ve açılan menüden “Özellikler” sekmesine tıklıyoruz. Açılan pencerenin sol kısmında bulunan bölümden “Aygıt Yöneticisi” yazısına tıklıyoruz.

Aygıt Yöneticisine giriş yaptıktan sonra “Ses, video ve oyun denetleyicileri” kısmından kendi ses driver’ınıza sağ tıklıyoruz ve “Sürücü Yazılımını Güncelleştir” bağlantısına tıklıyoruz. Açılan pencerede “Güncel sürücü yazılımını otomatik olarak ara” seçeneğine tıklıyoruz ve ses driverımız otomatik olarak bulunup güncelleniyor. Daha sonra bilgisayarımızı yeniden başlatıyoruz ve windows 10 ses sorununun düzelmiş olması gerekiyor.

2. Yöntem – Windows Ses Hizmetini Yeniden Başlatın

İlk yöntem ile Ses sürücüsünü güncelledikten ve bilgisayarı yeniden başlattıktan sonra sorun hala düzelmediyse Ses hizmetini yeniden başlatmanız gerekiyor. Bunun için “Windows Tuşu+R” kısayolunu kullanarak Çalıştır uygulamasını açıyoruz. Arama kısmına “Çalıştır” yazarakta bu programı bulabilirsiniz. Uygulamayı açtıktan sonra aç bölününe “services.msc” yazalım ve tamam butonuna tıklayalım. Açılan listeden “Windows Ses” ve “Windows Ses Bitiş Noktası” hizmetini bulalım ve her ikisinide sol tarafta bulunan “Hizmeti yeniden başlat” seçeneği ile yeniden başlatalım. Ardından tekrar bilgisayarınızı yeniden başlatın. Bilgisayar yeniden başladıktan sonra artık ses sorunu düzelmiş olmalı.

3. Yöntem – Ses Düzenini Windows Olarak Ayarlama

Eğer hala Windows 10 ses sorununuz düzelmediyse bu işlem ile sorunu çözebilirsiniz. “Windows Tuşu+R” ile çalıştır uygulamasını açalım. Adres çubuğuna “control mmsys.cpl sounds” yazalım ve enterlayalım. Açılan Ses ayarları uygulamasından “Ses Efekti” bölümüne geçelim. Eğer Ses Düzeni ayarında “Ses Yok” seçili ise “Windows Varsayılan” olarak değiştirin. Bu işlemi yaptıktan sonra windows 10’daki ses sorunu probleminiz kesin olarak düzelecektir.


 • ERAY AKIL
  2 ay önce

  Banada aynısı oldu yapacağınız işin 32 de calışıyordu 64 bite yükselttim hapörler gitti nasıl düzeltecez şimdi

  0
  yorum beğen
 • EREN
  9 ay önce

  nasıl yani sesi kısılmış hiçbiri olmuyor yardım edermiainiz

  5
  yorum beğen
 • Eren
  9 ay önce

  Teknoustam bak bunlarda işe yaramadı sadece kulaklıktan geliyor ses keşke girip indirmeseydim windows şeysini offf

  9
  yorum beğen
  • Göktuğ Özkan
   Göktuğ Özkan
   9 ay önce

   Merhaba, windows etkinleştirme aracı sesle alakalı herhangi bir ayara müdahale etmiyor. Sorunun kaynağı başka bir nedenle olabilir. Kulaklıktan sesin geliyor olması, sıkıntının windows kaynaklı olmadığına işaret ediyor. Bilgisayarınızın hoparlöründe bir sıkıntı olabilir ya da yazıda belirttiğimiz gibi dahili ses aygıtının sesi kısılmış olabilir.

   9
   yorum beğen
 • Eren
  9 ay önce

  Bilgisayardan ses gelmiyor kulaklığı takınca ses geliyor sizin windows etkinleştirme şeyinizi indirdikten sonra oldu yardım edin

  11
  yorum beğen