arama

Disk Birleştirme Nasıl Yapılır?

Ahmet Özdemir | 16.01.2018 - 22:51 | Nasıl Yapılır?, Windows
windows 10 disk birlestirme
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • Ahmet Özdemir Ahmet Özdemir

Uzun yıllardır önce disk birleştirme bir bilgisayarı optimum durumda tutmak için yapılması gereken düzenli temizlik görevlerinden biridir. Bu işlem bilgisayar performansını en iyi arttıran dahili seçeneklerden biridir.

Son dönemde modern SSD diskler ile disk birleştirmenin avantajları şüpheli duruma geldi. Çünkü bu işlemin SSD’ler için uygunsuz olduğu söyleniyor.

Bu yazımızda SSD kullanmayan ve bilgisayarında HDD kullanan kullanıcılar için disk birleştirmenin ne olduğunu, yararlarını ve Windows 7, 8 ve 10’da nasıl yapıldığını açıklayacağız.

Disk Birleştirme Nedir?

Temel terimlerle birleştirmenin tam olarak şu şekilde anlatabiliriz: parçalara ayrılmış verilerinizin sabit diskinizde düzenli hale getirilmesi. Dosyalar kaydedildiğinde veya sürücünüzden silindiğinde küçük bilgi paketleri bir arada değil diskin her yerine rastgele şekilde yerleştirilir yerleştirilir. Bunlar da diskte gereksiz dağınıklığa ve haliyle yavaşlamalara sebebiyet verir.

Birleştirme dosyaların tek bir yerde bir araya getirilmesi anlamına gelir. İşletim sistemi dosyalar arasındaki boşlukları ortadan kaldırdığı için veriler etkin şekilde sıkıştırılır ve düzenli bir hale getirilirler. Bu da düşük bir miktarla bile olsa bilgisayarınızın veya dizüstü bilgisayarınızın hızını iyileştirir.

Disk Birleştirme Yapmalı Mıyım?

Bilgisayarınızda çalışan bir HDD değil bir SSD ise cevap kesin bir şekilde “hayır” olacaktır. Hiçbir şekilde yardımcı olmaz. SSD ömrünü de çok düşürebilir. Windows’un daha sonraki sürümleri otomatik olarak optimizasyon işlemlerini SSD’lerde kendisi çalıştırıyor.

HDD sürücülü bilgisayarlar için yapmaya değer bir işlemdir disk birleştirmesi. Ancak hız konusunda büyük bir artış beklemeyin. Makineniz çok ağırlaştıysa en iyi yolu yine bir SSD takmaktır. Bunu unutmayın.

Windows 7 Disk Birleştirme Nasıl Yapılır?

disk birlestirme programi
Başlat düğmesini tıklatın ardından sırasıyla;
Tüm Programlar > Donatılar’ı seçin. Daha sonra Sistem Araçları > Disk Birleştiricisi’ni seçin.
Muhtemelen yönetici şifrenizi girmeniz istenecektir. İşlemi yapın ardından birleştirmeyi başlatmak için Şimdi Birleştir’e tıklayın.
Ve işte bu kadar. Disk Birleştiricisi tamamlanması biraz zaman alacaktır ancak süreç boyunca bilgisayarınızı kullanabilirsiniz.

Windows 8 Disk Birleştirme Nasıl Yapılır?

disk-birlestirme-ne-ise-yarar

Windows 8 bilgisayarınız, dizüstü bilgisayarınızın veya tabletinizin HDD sürücüsü varsa zamanlanmış görev sayesinde her hafta kendiliğinden bunu yapacaktır. Herhangi bir ayar değiştirmediyseniz sizin elle yapmanız gerekmez. Ancak emin değilseniz ve durumu kontrol etmek veya sürücünüzü manuel olarak birleştirmek istiyorsanız Ara’yı açın (Windows + Q). “Birleştir” yazın. Sonuçlardan biri “Sürücülerinizi birleştirin ve optimize edin” olacaktır. Bunu seçin.

Bilgisayarınızdaki veya dizüstü bilgisayarınızdaki sabit disklerin bir listesini, bunların medya türünü, en son ne zaman birleştirildiklerini gösteren bir iletişim kutusu görürsünüz. Gerçekten rapordaki dosya parçalanması yüzde 10’dan daha fazla halde ise birleştirmeniz gerekiyor.

Mevcut durumda bir rakamı göremiyorsanız; seçili sürücünün optimize edilmesi gerekip gerekmediğini öğrenmek için seçin ve Analiz’e tıklayın. Bu işlem mevcut durum sütununu güncelleyecektir. Bu sayıyı gördükten sonra kararınızı verebilirsiniz.

Windows 10 Disk Birleştirme Nasıl Yapılır?

Windows 10’daki işlem neredeyse Windows 8’inki ile aynıdır. Yapmanız gereken ilk şey Başlat menüsüne tıkladıktan sonra birleştirmeyi aramaktır. Sürücüleri Birleştir ve Optimize Etme adlı bir seçenek göreceksiniz, ona tıklayın.

ssd disk birlestirme

Windows geçerli sürücülerinizin bir listesini gösterecektir. Sabit diskleriniz parçalanma yüzdeleri görüntülenir. Gösterilmiyorsa yapmanız gereken tek şey sürücüyü seçip Çözümle düğmesini tıklamaktır.

Yine aynı kural geçerli; yüzde 10’dan fazla parçalanmış sürücüler optimize edilmelidir. Bunu yapmak için sürücüyü seçmeniz ve En İyileştir’i tıklamanız yeterlidir.

İşte Bu kadar. Windows artık biraz daha hızlı çalışacak. Her şey bittiğinde disk birleştirmenin nasıl iyileştirmeler yapıp yapmadığını raporlarda görebilirsiniz.

Tabii bu işlemler sizi tatmin etmediyse artık yeni bir dizüstü bilgisayar veya masaüstü bilgisayara yatırım yapmak için mükemmel bir mazeretiniz var.