arama

Windows 10’da Başlat Menüsü Sorunu

Ahmet Özdemir | 18.01.2018 - 21:21 | Nasıl Yapılır?, Windows
windows 10 başlat menüsü çalışmıyor
 • paylaş
 • paylaş
 • paylaş
 • paylaş
 • paylaş
 • Ahmet Özdemir Ahmet Özdemir

Windows 10‘a geçiş yapmış bazı kullanıcılar başlat menüsü açılmıyor veya başlat düğmesi çalışmıyor tarzında bildirimlerde bulunmaya başladılar. Başlat menünüz çalışmıyorsa denemek isteyebileceğiniz birkaç sorun giderme adımını aşağıda sizler için derledik:

Windows 10’da Başlat Menüsü Açılmıyor

Yazıyı okumaya devam etmeden önce sonuçların beklediğiniz gibi olmadığını fark ederseniz geri dönebilmeniz için öncelikle bir sistem geri yükleme noktası yaratmak isteyebilirsiniz.

Çözüm 1

 1.  Microsoft’tan Windows 10 Başlat Menüsü Sorun Giderici programını indirin ve çalıştırın.
 2. Sistem Dosyası Denetleyicisi’ni çalıştırmak için aşağıdaki komutu çalıştırın.
sfc /scannow

Tarama bittikten sonra bilgisayarınızı yeniden başlatın ve işe yarayıp yaramadığına bakın.

Çözüm 2

Aşağıdakileri CMD penceresine yapıştırın ve Enter tuşuna basın.

Dism /Online /Cleanup-Image /RestoreHealth

Bilgisayarınızı yeniden başlatarak işe yarayıp yaramadığını kontrol edin.

Çözüm 3

Tablet Modunu ve Başlangıç Ekranı ayarını aktif hale getirin. Sonra bu ayarı tekrar eski haline çevirip bilgisayarı yeniden başlatarak düzelip düzelmediğini kontrol edin.

Çözüm 4

Shift+Ctrl+Alt tuşları ile Powershell penceresini açın ve aşağıdaki kodları çalıştırın.

Get-AppXPackage -AllUsers | Foreach {Add-AppxPackage -DisableDevelopmentMode -Register "$($_.InstallLocation)\AppXManifest.xml"}

Yine bu işlemden sonra sorunun çözülüp çözülmediğini kontrol edin.

Çözüm 5

Yeni bir kullanıcı oluşturun ve bunun sorunun çözümüne yardımcı olup olmadığına bakın. Bunu yapmak için bir komut istemi penceresi (CMD) açın. Aşağıdakini yazın ve Enter tuşuna basın.

net user username /add

Bu koddaki username sizin yeni kullanıcı adınızı temsil eder. İsterseniz değiştirebilirsiniz. Bu işlemi de yaptıktan sonra yeni hesabınıza giriş yapın ve sorununuzu çözüp çözemediğinize bakın.

Bu 5 çözümden mutlaka bir tanesi işinize yarayacaktır. Hala sorunlarınız devam ediyorsa yorum atarak bizlerden yardım istemekten çekinmeyin.

Ayrıca belirtmek isteriz ki bu yöntemler bilgisayarınıza hiçbir şekilde zarar vermeyecektir. Windows dahili komutları ve yardımcı programları ile sizlerin Windows 10’da başlat menüsü açılmıyor tarzındaki haykırışlarınıza deva olmak istedik.

Bu çözümü ek programlar veya araçlar ile sizlere sunan kişilere güvenmeyiniz. Zira başlat menüsünü düzeltmek yine Windows’un kendi araçlarıyla yapılmalı. Aksi takdirde indireceğiniz kaynağı bilinmeyen programlar yüzünden kişisel bilgileriniz kötü amaçlı şekilde kullanılmak üzere başkalarının eline geçebilir.


 • halil
  7 ay önce

  iyi günler tüm çözümleri denedim fakat olmuyor 1 haftadır ugrasıyorum w10un kendi formatını attıkdan sonra böyle oldu tekrar format attım ama hata devam ediyor masaüstüne sağ tıkladıgımda 4-5dk sonra açılıyor kişiselleştir-özelleştir menüleri acılmıyor başlat menüsü yok repair programlarınıda denedim fakat olmadı yardımcı olabilirmisiniz

  5
  yorum beğen
 • ümit
  9 ay önce

  Kardeş Allah razı olsun. Bir sürü yere baktım hep aynı şeyleri anlatmışlar hiç biri faydalı olmadı.

  Tablet modunu aktif edip geri kapatınca sorun düzeldi.

  Teşekkür ederim

  6
  yorum beğen