arama

Ucuz 6.1 inç iPhone, OLED’e Yakın Performans Verecek!

Harun Yildirim | 10.07.2018 - 17:15 | Haberler, Mobil
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • Harun Yildirim Harun Yildirim

Apple, LCD ekranın panellerini inceltebilmek, OLED ekranları neredeyse çerçevesiz hale getirmek için Eylül ayında tanıtılacak olan 6.1 inç iPhone modelinde LED arka aydınlatma çipine sahip olan LCD ekran tercih edebilir.

Eylül ayında piyasadaki yerini almasını beklediğimiz 6.1 inç LCD iPhone’da tercih edilecek olan arka plan aydınlatmasında kullanılmak üzere LED çiplerin tek tedarik kaynağının Japon merkezli Nichia olacağı söyleniyor.

0,4t LED çiplere sahip olan arka aydınlatmalı LTPS-LCD ekranlar 4.0-4.5mm’lik çerçeve taşırken, 0.3t LED çiplerin yer aldığı ekranlarda çerçeve kalınlığı 2.0-2.5mm’ye düşüyor. Bu sayede LCD ekranların OLED’e karşı rekabetin gücünü yükseltmek mümkün olabiliyor.

Ucuz 6.1 inç iPhone, OLED’e Yakın Performans Verecek!

Düşük maliyetli iPhone modellerinde yüksek ekran teknolojisinin tercih edileceği belirtiliyordu. Örnek vermemiz gerekirse; Apple, iPhone modelinde bir OLED panelin bazı faydalarını düşük maliyete getirdiği veya aştığını belirten Japan Display’in Full Active LCD’lerini de tercih edebilir. Buna ek olarak Japan Display’in Apple’ın siparişlerini yetiştirebilmek için LCD üretimini arttırdığı da gelen iddialar arasında yer alıyor.

The Wall Street Journal’ın yayınladığı habere göre firmanın tedarik zincirini oluşturan kaynaklar, firmanın ilerleyen dönemde iPhone satışlarının çoğunluğunun LCD ekran taşıyan model ve modellerin oluşturacağını düşünüyor. Apple, ilk olarak LCD’ler ve OLED ekranların eşit üretilmesini talep etti fakat şimdi daha uygun fiyata sahip iPhone X benzeri model için yoğun müşteri talebi umduğundan dolayı LCD ekranın üretiminin fazla olmasını talep ediyor.

Ucuz 6.1 inç iPhone, OLED’e Yakın Performans Verecek!

DigiTimes kaynakları, Ağustos ayında ufak çaplı ve Eylül ayında kapsamlı üretim ile 6.1 inçlik iPhone’un üretiminin işleme alınacağıın, deneme sürecinin ise Temmuz ayında başlayacağını belirtiliyor. Bu takvime baktığımızda, Nichia’nın gelişmiş LED arka plan aydınlatma çiplerinin üretiminin tamamı 2018’in ikinci yarısında Apple tarafından rezerve edilecek gibi duruyor.

Ucuz 6.1 inç iPhone, OLED’e Yakın Performans Verecek!

Uygun fiyatlı ve LCD panele sahip olacak modelin iPhone 8 modelleri gibi 700-800 dolarlık bir fiyata sahip olması bekleniyor.