arama

Televizyonu Monitör Olarak Kullanma

Ahmet Özdemir | 30.01.2018 - 00:00 | Nasıl Yapılır?
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • Ahmet Özdemir Ahmet Özdemir

Birkaç ay önce iki ekranlı kurulumuma iyice baktım ve düşündüm. Belki de başka bir monitör almalıyım dedim. Daha büyük bir monitör… Ardından 27 inç monitörleri internette bir iki saat araştırdıktan sonra oturma odama girdim ve mükemmel bir fikir aklıma geldi. Belki de tamamen yeni bir monitör satın almak yerine 32 inçlik HDTV’mi kullanabilirdim.

TV’ler her zaman daha büyüktür ve bu şekilde yeni bir ekipman parçasına birkaç yüz dolar harcamaktansa TV’nizi bilgisayar monitörü olarak kullanmanız akıllıca olacaktır. Ancak HDTV’ler bir sürü ek bağlantı kurulumu istediklerinden bilgisayar monitörlerinin yerini alabileceği anlamına gelmiyorlar. Yoksa geliyorlar mı? İşte bir HDTV’yi bilgisayar monitörünüz yapmayı düşünüyorsanız bilmeniz gerekenler;

İşe yarayacak mı?

Kısa ve net cevap: Evet – ne tür bir giriş/çıkış bağlantı noktasına sahip olduğunuza bağlı olarak özel bir kabloya ihtiyaç duyabilirsiniz.

Tüm modern HDTV’lerin HDMI girişi var – bazı eski HDTV’lerin DVI girişleri var – bazılarının da “bilgisayar kullanımı” için VGA girişleri vardır. Grafik kartınızın bir HDMI çıkışı varsa bu gayet güzel. Sadece bir HDMI kablosu kullanarak bilgisayarınızı HDTV’nize bağlayabilirsiniz. Ekran kartınız sadece DVI çıkışı içeriyorsa ucuz bir HDMI-DVI kablosu takılıp HDTV’nizin HDMI girişine takılması önerilir. Bazı HDTV’lerin (ve bazı ekran kartlarının) VGA giriş/çıkışları olmasına rağmen bu ideal bir seçim değildir. Bu bağlantı şekli HDMI veya DVI sinyalinden çok daha bulanık daha düşük çözünürlüklü bir görüntü verecek bir analog sinyaldir.

HDTV’nizi ikinci veya üçüncü monitör olarak kuruyorsanız bilgisayarınızın DisplayPort çıkışını kullanmanız gerekebilir. Bu durumda DisplayPort’tan HDMI’ya çeviriciyi satın alabilir ve HDTV’nizin HDMI girişine takabilirsiniz. DisplayPort’tan dönüştürmenin ana avantajı HDMI ve DisplayPort’un hem ses hem de video taşımasıdır. DVI (dijital sürüm) veya VGA kullanırsanız bilgisayarınızın sesini HDTV’ye veya harici hoparlörlere ayrı ayrı bağlamanız gerekir .

HDTV’nizi bir monitör olarak kullanmaya başlamadan önce grafik kartınızın/tümleşik grafiklerin HDTV çözünürlüğünde çıkıp çıkamayacağını anlamanız gerekir. Bunu yapmak için önce üreticinin kılavuzuna bakarak HDTV’nin çözünürlüğünü bulmanız gerekir. Bazı HDTV’lerin standart dışı çözünürlüklere sahip olduğuna dikkat edin. Daha sonra grafik kartınızın maksimum çözünürlüğünü Denetim Masası > Ekran > Ekran ayarlarını değiştir > Gelişmiş ayarlar > Tüm Modları Listele bölümünden ayarlayın. HDTV’nizle eşleşen çözünürlüğü bulun ve seçin.

İyi Görünüyor Mu?

Belki iyi görünmeyebilir ancak bu HDTV monitörünüzü kullanmak istediğiniz şey dahil olmak üzere çeşitli faktörlere bağlıdır. Çoğu makul fiyatlı HDTV’ler 1080p veya 1920×1080 çözünürlükte üst sıralarda yer alırlar. 15.6 inçlik bir dizüstü bilgisayar ekranında 1080p’de Windows masaüstü biraz zor görünüyor. 32 inç HDTV ekranında ise o kadar çok değil.

Burada önemli olan piksel yoğunluğu veya ekranın bir inç içine paketlenmiş piksel sayısıdır. 15.6 inç dizüstü bilgisayar ekranında 32 inçlik HDTV ekranıyla aynı sayıda piksel bulunur. Ancak dizüstü bilgisayarın HDTV’den (68,84ppi) çok daha yüksek bir piksel yoğunluğu (141,21 ppi) vardır. Böylece dizüstü bilgisayarın ekranı aynı mesafeden görüntülendiğinde HDTV’nin ekranından daha net, daha keskin ve daha ayrıntılı görünecektir. Piksel yoğunluğunun önemi izleme mesafesiyle birlikte azalır. Bu yüzden iPhone’un “Retina” ekranının yoğunluğu 326ppi, MacBook Pro’nun “Retina” ekranının yoğunluğu ise sadece 227ppi.

Bunun sizin için anlamı nedir? Daha büyük ancak daha az piksel yoğunluğundaki bir HDTV ekranı metin, simge ve görüntüleri bulanık ve okunması zor olarak gösterir.

HDTV monitörünüzü Netflix’i izlemek veya oyun oynamak dışında başka bir şey yapmak için kullanmayı planlıyorsanız daha yüksek bir piksel yoğunluğuna sahip bir HDTV’yi isteyeceksiniz. Malesef rahatça filmlerinizi izlemek için almalısınız.

Oyun söz konusu olduğunda ise oyun oynamak için HDTV monitörünüzü kullanmak istiyorsanız dikkate alması gereken bir başka önemli faktör var: görüntü gecikmesi. (oyuncu dilinde görüntü lag’ı)

Görüntü gecikmesi giriş cihazınızda (bu durumda fare oluyor) yaptığınız hareketle ekranınızdaki hareket arasındaki gecikmedir. Pek çok monitör markası minimum gecikme sürelerine öncelik verirken birçok HDTV bunun yerine video işlemeye öncelik verir. Fakat bu fazladan milisaniye yüksek hızlı FPS oynarken kesinlikle bir fark yaratır.

DisplayLag görüntüleme türüne göre sıralayabileceğiniz girdi gecikme sürelerine ilişkin oldukça iyi bir veritabanına sahiptir. Yaklaşık 40 mili saniyeden daha uzun olmayan bir HDTV seçmelisiniz. Oyun oynarken giriş gecikmesi problemi devam ederse HDTV’nizin “oyun modu” ayarını etkinleştirmeyi denemeyi unutmayın.

Tüm Bu Uğraşa Değer Mi?

Para önemsizse ve en iyi performansı elde etmek istiyorsanız bir HDTV’yi bir monitöre çevirerek bunun üzerinden paradan tasarruf etmeniz gerekmiyor. Aslında yeni bir ekran satın alıyorsanız denenmiş ve doğru bilgisayar monitörüyle birleştirmenizi öneririz. Bir kere daha küçük, daha ucuz HDTV’ler tipik olarak 720p çözünürlükte oluyor. 1080p değil… Benzer fiyatlı monitörler neredeyse her zaman 1080p olacaktır. Dolayısıyla 27 inç altındaki bir şeyi arıyorsanız bir HDTV muhtemelen daha pahalı ve daha düşük çözünürlük olur.

27 inçten daha büyük bir şey arıyorsanız piksel yoğunluğu düşük ve HDTV üreticilerinin ekranlarından birkaç adım uzakta durmanızı öneririz. Bir film/eğlence ekranı kadar çalışma/e-posta ekranı olarak çoklu görev yapacak bir ekrana ihtiyacınız varsa metnin okunmasının gözlerinize acısı olmayacak kadar yüksek bir piksel yoğunluğuna sahip bir şey istemelisiniz.

Ancak televizyonu monitör olarak kullanmanın adeta parladığı ideal bir durum var!

Eğlence için tek veya çok ekranlı bir kuruluma ilave bir ekran eklemek isterseniz; örneğin makale yazarken Netflix’i veya Twitter’ı izleyebilir veya Skyrim’i 60 inç ekranda oynatabilirsiniz.