arama

Sosyal Medyaya Vergi!

Harun Yildirim | 09.07.2018 - 18:33 | Haberler, Sosyal Medya
Sosyal Medyaya Vergi!
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • Harun Yildirim Harun Yildirim

Sosyal medya platformlarının kullanımı yapanlardan vergi alma uygulaması, Uganda hükümeti tarafından gündeme alındı.

Uganda’nın mevcut hükümeti geçtiğimiz ay insanların maksimum üç sosyal medya platform kullanımları karşılığında 200 Uganda Şilini yani 0.05 dolar, vergi ödemelerini zorunlu kılan bir yasayı onaylamışlardı.

Yalnızca Uganda ile sınırlı kalmayarak tüm dünya ülkelerindeki sosyal medya kullanıcıları tarafından dikkat çeken yasa, 1 Temmuz tarihinden itibaren yürürlüğe alındı.

1 Temmuz Pazar sabahına uyanan Ugandalı insanlar, sosyal medya erişimlerinin kesildiğini gördüler. Yürürlüğe alınan kanun pek zaman geçmeden kitleler tarafından eleştirilere tutulmaya başladı, insanlar durumun yalnızca para ile ilgili olmadığını ve hükümetin bazı sesleri kesmek için bu yola başvurduğunu ortaya attı.

Sosyal Medyaya Vergi!

Ugandalı insanlar politik, ekonomik ve sosyal konular üzerinde tartışma haklarının ellerinden alındığını düşünüyorlar. Tüm insanların sosyal medya platformlarına erişim sağlayabilmek için vergi ödemeleri gerekmesi kitlesel eylemlerin ortaya çıkmamasını sağlayabilir.

Vergi konusuna dışarıdan baktığımız zaman bu öfkenin yalnızca Uganda ile kalmadığını görebiliyoruz. Sosyal medyanın sunduğu en büyük avantajlardan biri, zaman ve yer sınırı olmaksınız şahısların düşüncelerini küresel bir boyuta geçirmesine imkan vermesi. Böyle bir sosyal medya kullanım vergisi, özellikle maddi durumu iyi olmayan Uganda vatandaşları için küresel konulara dahil olamama ve kitlesel hareketlerin parçası olamama anlamına geliyor.

Uygulanan sansür karşısında dünyanın her köşesinde olduğu gibi insanlar VPN çözümlerine yöneldiler. Kişiyi o an bulunmuş olduğu çoğrafya ve IP’den farklı bir yerde gösteren uygulamalar da bir ücret karşılığında kullanılabiliyorlar. Ülkede yaşanan bu skandal vergi kaçakçılığının önünü açacak gibi duruyor.

Sosyal Medyaya Vergi!

Bunlara ek olarak sosyal medya vergileri Ugandalı insanların VPN servislerini tercih etmesinin tek sebebi de değil. Ülkede insanlar hükümetin kötüye giden ekonomik koşullar içinde hala vergiler uydurup, ceplerini doldurmalarını ağır şekilde protesto ediyorlar.

Uganda’da yürürlüğe girmesinin ardından bir grup avukat mahkeme başvurusu yaparak, kararın iptalini istedi. Bu isteğin hedefine ulaşması çok zor gözüküyor, Ugandalı vatandaşların VPN servislerini kullanmaktan başka bir çözümü yok gibi duruyor. Bakalım, geçen günler bizlere neler gösterecek?