arama

Selfie Çubuğu Nasıl Kullanılır?

Göktuğ Özkan | 12.03.2018 - 08:00 | Nasıl Yapılır?
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • Göktuğ Özkan Göktuğ Özkan

2013 yılı Oscar Ödül Töreni sonrasında gecenin sunucusu dünyaca ünlü oyuncuları bir araya toplayarak kendi cep telefonunun ön kamerasından bir fotoğraf karesi almıştı. Bu poz sosyal medyada milyonlarca kullanıcı tarafından paylaşılınca bir anda dünya gündemine oturmayı başardı. O günden sonra selfie adı ile ünlenen bu pozun muhtelif çeşitleri hemen herkes tarafından çekilerek paylaşılmaya başlandı. Hatta bu pozu daha rahat çekebilmek adına selfie çubuğu denilen pek çok farklı özelliklere sahip araçlar geliştirildi. Peki, bu selfie çubuğu nasıl kullanılır hiç merak ettiniz mi? Gelin hep birlikte selfie çubuklarından ve nasıl kullanıldıklarından bahsedelim. Eğer sizin de fotoğraf merakınız varsa oldukça faydalanacağınız bir yazı olacaktır.

Selfie Çubuğu Nedir ve Nasıl Kullanılır?

Selfie, kişinin kendi fotoğrafını kendisinin çekmesi ve sosyal medyada paylaşması anlamına gelmektedir. Selfie çubuğu ise bu işi yaparken daha iyi olması için kullanılan, üzerinde birtakım tuşlar olan ve bu tuşlar aracılığıyla telefonun belli başlı kamera özelliklerini kullanmaya yardımcı olan alet olarak isimlendirilebilir. Kişi tek başınayken veya bir grupla birlikte iken olmazsa olmazlardan birisi fotoğraf çekmektir. Fakat o fotoğrafı kimin çekeceği daima soru işareti olarak kalmaktadır. Şimdi ise selfie çubukları bu işlevi yerine getirerek artık sorun olmaktan çıkıyor. Birçok farklı marka ve modeldeki cep telefonları ile uyumlu olarak çalışabilen selfie çubukları ile artık fotoğraf çekmek çok daha keyifli hale gelebiliyor.

Selfi çubukları genel olarak 3 ana kısımdan oluşmaktadır. Selfie çubuğu nasıl kullanılır diye merak edenler öncelikle bunları bilmelidir. Bunlardan ilki kumandanın da bulunduğu tutma kısmıdır. Kişi buradan tutar ve telefonunun kamerasını buradaki kumanda yardımıyla kullanabilir. 2. kısım ise uzatma aparatı şeklinde kullanılan orta kısmı yani çubuk kısmıdır. 3. kısım ise cep telefonunun tutturulduğu kısımdır. Bu 3 kısım bir bütün olarak düşünüldüğünde ortaya selfie çubuğu çıkmaktadır.

Birçok farklı selfie çubuğu bulunmakla beraber genel olarak IOS ve Android cihazlar için uyumlu olacak şekilde üretilmeye çalışılmaktadır. Bazıları her iki sistemde de çalışabilirken bazıları ise sadece belli başlı cihazlar için çalışabilmektedir. Bu nedenle selfie çubuğu alınırken kullanılacak olan cihazda mutlaka denenmesi önerilmektedir. Selfie çubuğunda önemli olan kısım kumanda tarafıdır. Bu da selfie çubuğu nasıl kullanılır sorusunu beraberinde getirmektedir. Yukarıda da bahsedildiği üzere selfie çubuklarında birtakım fonksiyonel tuşlar bulunmaktadır. Bunlar fotoğraf çekme, yakınlaştırma, uzaklaştırma işlemlerini yapan ya da zamanlayıcı olarak kullanılabilen bazı butonlar bulunmaktadır. Bunların işlevselliği kablosuz veya kablolu olarak kullanılabilmektedir. Çubuk kısmı ise sadece telefonu uzatmak amacıyla kullanılabilmektedir. Böylece pozun kapsama alanı genişletilmektedir.

Selfie çubuğunda kablolar varsa kumandayı yönetebilmek için tutucu kısımdaki kabloyu cep telefonunuzun kulaklık girişine takmanız yeterli olacaktır. Kablosuz olanlarda ise butonları kullanabilmek için öncelikle cep telefonunuzun bluetooth özelliğini açarak cihazınızla eşleştirmeniz gerekmektedir. Bundan sonrası fotoğraf çekimlerinde selfie tadını çıkarmak olacaktır.