arama

Samsung Yeni Akıllı Saat Çıkarıyor!

Harun Yildirim | 16.10.2018 - 12:25 | Haberler, Mobil
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • Harun Yildirim Harun Yildirim

Samsung, yeni bir akıllı saat serisi için önemli rol oynayacak olan sağlık verilerilerinin toplanması için “Samsung Speckle” adını verdiği bir markanın tescil başvurusunu yaptı. Firmanın yeni teknoloji ile sağlık konusunda Apple Watch’a rakip olması bekleniyor. Bildiğiniz gibi Gear serisi Apple’ın akıllı saatleri kadar kabul görmemişti.

ABD Patent ve Marka Ofisi’nde iki yıl önce gördüğümüz bir patentin sonrasında insanlar “Samsung’un tansiyon, kalp atışı ve diğer verilerin kaydını almak için lazer teknolojisinden mi yararlanacak?” diye düşünmeye başlamıştı. Ancak bir patent alındığında piyasaya yeni bir ürün çıkacak anlamına gelmiyor. 2016 yılında da gündeme oturan patent ile ilgili herhangi bir bilgi aktarımı olmayışı, Samsung’un yeni bir ürün geliştirmediğini bizlere gösterdi.

Dev firma, bir hafta önce “Samsung Speckle” adındaki markanın tescili için Avrupa Birliğine başvurusunu gerçekleştirdi.  Ortaya çıkan belgede Samsung’un çalışma yaptığı teknoloji veya cihaz ile ilgili bir bilgi bulunmuyor. Ancak Speckle’ın kullanılacağı hizmet ve ürünlerin listesi, firmanın her türden ve çok yönlü cihazların kullanıcılarına yardımcı olabilecek bir ürün üzerinde çalışma yaptıklarını ortaya koyuyor.

Samsung Yeni Akıllı Saat Çıkarıyor!

Bugünlerde akıllı saat dendiği zaman akla gelen Apple Watch, kullanan kişilerin kimliğini doğrulamak ve sağlık verilerini takip etmek için LED aydınlatmadan yararlanıyor. Samsung tarafından tescili gerçekleştirilen Speckle sensörünün ise akıllı saatlerde yer alması, tutarlı sağlık verilerinin toplanıp, kullanıcılara aktarılmasını sağlayabilir. Android Central sitesinde, daha önceden paylaşılan bir haberde firmanın “Galaxy Watch” adını taşıyan bir akıllı saat serisi çıkartacağı hakkında bilgiler paylaşılmıştı. Samsung Speckle teknolojisi, bu atılımın ilk adımları olabilir.

Bakalım, Samsung’un bu hamlesi akıllı saat sektöründeki Apple egemenliğini az da olsa sarsmaya yetecek mi? Konu hakkındaki görüşlerinizi bizlere yorum olarak aktarabilirsiniz.