arama

PDF Dosyası Açma

Göktuğ Özkan | 01.03.2018 - 19:00 | Nasıl Yapılır?, Windows
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • Göktuğ Özkan Göktuğ Özkan

Günlük iş hayatında en sık kullanılan belge türlerinden birisi olan PDF uzantılı dosyaları açabilmek amacıyla hazırlanmış birçok program ve uygulama bulunmaktadır. Bu dosya sistemi özellikle son yıllarda başta belgeler olmak üzere web sitelerinde de sıkça kullanılmaya başlanmıştır.
Bu dosya biçiminde metin, görüntü, bağlantılı içerikler ve etkileşimli düğmeler gibi oldukça zengin içerikler bir arada bulunabilmektedir. Eposta olarak gönderilen belgeler, tarayıcılardan taranan evraklar, dijital imzalı belgeler gibi birçok içerik pdf uzantılı bir biçimde hazırlanıp dağıtılabilmektedir. Anlaşılacağı üzere oldukça sık kullanılan pdf dosyası açma, düzenleme ve oluşturma gibi işlemlerin nasıl yapılacağı konusuna gelin hep birlikte bir göz atalım.

PDF Dosyasını Açmak Oldukça Basit…

Önceleri pdf uzantılı dosyaları açmak için olmazsa olmaz belli başlı programlar bulunmaktaydı. Adobe Reader, Sumatra PDF ve Foxit Reader gibi programları bu cümlemize örnek olarak gösterebiliriz. Adobe Reader programı pdf uzantılı dosyaları açmak adına en sık kullanılan programların başında gelmektedir. Hatta pdf denildiği zaman akla ilk olarak Adobe firmasının ürünü olan program gelmektedir. Bu program pdf dosyası açma meziyetinin yanı sıra farklı versiyonlarında pdf dosyası oluşturma ve mevcut pdf dosyası üzerinde düzenleme yapabilme gibi farklı özelliklere de sahiptir. Bu nedenle dünya çapında kullanımı oldukça yaygındır. Adobe firmasının geliştirmiş ve yayınlamış olduğu bu programın yanı sıra, bahsettiğimiz gibi Foxit Reader ve Sumatra PDF başta olmak üzere birçok kapalı/açık kod yazılımları mevcuttur. Bu tür programları kendi resmi web siteleri üzerinden indirerek kurmanızı öneriyoruz. Başka sitelerden indirilen bu programların içerisine gömülü olarak bazı ek yazılımlar da gelebilmektedir. Daha çok reklam amaçlı olan bu tür programları boş yere farkında olmadan yüklemek istemeyebilirsiniz.

Her zaman PDF dosyası açma niyetiyle bilgisayarınıza program yüklemek zorunda kalmayabilirsiniz. Günümüzdeki işletim sistemlerinin büyük bir kısmını yüklerken gerek varsayılan tarayıcıları (EDGE), gerekse programları (KDE okular) hâlihazırda yüklü olarak geldikleri için tekrardan bir program yüklemeye ihtiyaç yoktur. Bazı ofis programları (Microsoft Office 2013 ve üzeri gibi) üzerinden de pdf uzantılı dosyalar açılabilmektedir.

Şimdiye kadar bahsettiğimiz hususların tamamı bilgisayar üzerinden pdf dosyalarını açabilmek ve düzenleyebilmekle ilgiliydi. Şimdi de mobil cihazlarda pdf dosya açma için gerekli olan şeylerden bahsedelim. Giderek artan bir şekilde akıllı cihazların yoğunlaşması ile birlikte artık böyle bir ihtiyaç da hâsıl olmuş oldu. Herhangi bir akıllı telefonda varsayılan yüklemede pdf okuyucu bir program bulunmamaktadır. Bu nedenle cihazın işletim sistemine göre ilgili uygulama market üzerinden pdf okuyucu bir uygulamanın indirilmesi gerekmektedir. PDF dosyalarını açmak için bilgisayarlarda akla ilk gelen program nasıl Adobe Reader oluyor ise, akıllı cihazlarda da yine Adobe Reader akla geliyor. Bu programın yanı sıra ezPDF Reader, Foxit Mobile PDF, MuPDF ve SmartQ Reader gibi oldukça başarılı programlar da pdf dosyası açmak için yaygın olarak kullanılmaktadır.