arama

Oyunlarda FPS Arttırma Yolları

Ahmet Özdemir | 19.01.2018 - 21:46 | Haberler, Oyunlar
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • Ahmet Özdemir Ahmet Özdemir

PC oyunlarınızı daha hızlı çalışmasını herkes ister. Yeni bir ekran kartı almadan önce oyunlarda fps arttırma yöntemlerini deneyin.

Geliştiricilerin yaptıkları oyunları belirli bir donanım için optimize ettiği oyun konsollarından farklı olarak tüm bilgisayarlar farklı özelliklerde olurlar. Bazıları işlemciye entegre edilmiş bir ekran kartına bazıları ise çarpıcı hızlarda olan ek bir PCI Express ekran kartına sahip olabilir.

Bilgisayar donanımınız ne olursa olsun elinizde olanlardan faydalanarak oyunlarda fps arttırma konusunda bazı genel ipuçlarını bu yazımızda bulabilirsiniz. Elbette en yeni FPS oyunları, MMO’ları veya yarış oyunlarını satın alıp oynamak istersiniz. Tüm bu ipuçları denedikten sonra bile tamamen oynayamayacağınıza karar verdiyseniz daha iyi bir donanıma yatırım yapmanız gerekebilir.

Ancak yeni donanım almadan ve tek bir kuruş harcamadan yapabileceğiniz bazı ipuçları vardır.

1. Ekran Kartınızı Güncelleyin

cs go fps arttirma

En iyi performansı istiyorsanız eski donanım sürümlerini çalıştırmak iyi bir fikir değildir. Ancak buna rağmen çok sayıda insan sürümleri güncellemez. Bugünlerde (en azından bazı markalarda) bunu yapmak daha kolaydır çünkü yeni bir güncelleme olduğunda masaüstü bildirimleri ile size bildirilir.

Öncelikle sahip olduğunuz ekran kartınızın modelini öğrenin. Bilgisayarınızın hangi Windows sürümünde çalıştığını elbet bilirsiniz. Siz yine de kontrol edin. Denetim Masası’nda Aygıt Yöneticisi’ne gidin ve Görüntü Bağdaştırıcıları’na tıklayın. Ekran kartınızın adını orada göreceksiniz.

Windows’unuzun sürümünü öğrenmek için Bilgisayarım’a sağ tıklayın ve Özellikler’i seçin. Bu işlem size 32 veya 64 bit mi olduğunu ve Windows’un tam olarak hangi sürümünün kurulu olduğunu gösterecektir.

Daha sonra en yeni sürücü paketini indirmek için ekran kartı markanızın web sitesine gidin. Bu Intel, Nvidia veya AMD olur. Kart üreticisinin sitesine (Asus, MSI, Gigabyte veya Sapphire gibi) gitmeyin. Kartın doğru modelini ve uygun işletim sistemini seçtiğinizden kesinlikle emin olun.

İndirdikten sonra sürücüleri yükleyin ve bilgisayarınızı yeniden başlatın. Oyununa bağlı olarak sadece bir ekran kartı güncellemesi sayesinde %30 daha iyi bir performans elde edebilirsiniz.

2. Oyun Ayarlarınızı Düşürün

pubg fps arttirma

Ekran kartını güncellemek işe yaramamış olabilir. Belki de işe yaramış ancak sizi tatmin etmemiş de olabilir. Saniyedeki kare sayısındaki (FPS) en büyük kazanç kesinlikle oyunların grafik ayarında değişiklik yapılarak ve ödün verilerek sağlanır.

Oyununuzu monitörünüzün yerel çözünürlüğünde çalıştırmak istersiniz. Çoğu masaüstü bilgisayar için 1920×1080 olan bu ayar, bir dizüstü bilgisayarda 1366×768 olur. Monitörünüzün çözünürlüğünü öğrenmek için Windows 7, 8 veya 10’da masaüstünde sağ tıklayın ve daha sonra “Ekran çözünürlüğü”ne tıklayın.

En yüksek seçilebilen çözünürlük sizin monitörünüzün en yüksek değeridir. Önerilen ise bu olur. Hala bu sayıdan emin değilseniz Google’da monitörünüzün markasını ve modelini arayabilirsiniz.

Çözünürlüğü düşürmek saniyede oluşan çerçeve sayısını arttırır. Ancak çözünürlüğü buradan ayarlamayın. Bunun yerine oyunu açın ve grafik ayarlarına bakın. Burada çözünürlüğü ve diğer pek çok ayarı değiştirebilirsiniz.

Kenar yumuşatma dikkat etmeniz gereken bir ayardır. Pürüzlü çizgileri pürüzsüzleştirir ancak performansı düşürür.

3. FPS Ölçümü Yapın

Oyununuzda bir FPS sayıları olan bilgi kısmı varsa oyunun ne kadar hızlı çalıştığını görebilirsiniz. İstediğiniz rakam saniyede ortalama 25 karedir. Böylece sağlıklı bir oyun oynayabilirsiniz.

Fps tabii ki ekranda ne olup bittiğine bağlı olarak değişir. Bir sürü aksiyon olduğunda önemli ölçüde artar. Bu yüzden yukarıda bahsettiğimiz gerekli grafik ödün vermelerini yapmalısınız. Malesef mecbursunuz.

4. Overclock

lol fps arttirma

Bu her kullanıcı için önerdiğimiz bir şey değil. Ne yaptığınızı biliyorsanız ve grafik kartınızı, CPU’nuzu ve RAM’ı bozma riski olduğunun farkındaysanız onları overclock sayesinde daha hızlı çalıştırabilirsiniz. Bu size oyunlarda fps arttırma imkanı verecektir.

İlk overclock yapılacak donanım merkeziniz ekran kartı olmalıdır. Çünkü ekran kartınız fps üzerinde doğrudan etkiye sahiptir. Ancak belirttiğimiz üzere bunu yapmak donanımınız için çok tehlikelidir. Lütfen bilginiz yoksa denemeyin. Oyununuzu artık hiç oynayamayabilirsiniz.

5. Optimizasyon Programları

fps arttirma programi

Windows’da haberiniz olmadan arka planda birçok program çalıştırılır. Bellek ve CPU gibi kaynakları tüketirler. Bilgisayar optimizasyonuna yardımcı programları kullanarak oyun performansınızı engelleyebilecek gereksiz şeylerin çalışmadığından emin olabilirsiniz. Ayrıca bu programlar ile geçici dosyaları temizleyebilir ve sabit sürücünüzü de birleştirebilirsiniz. (birleştirmeyi SSD’de sakın yapmayın)

Bizim sizlere önerimiz Windows 7, 8 ve 10 ile uyumlu olan Razer Cortex programı olabilir.

Ancak Windows 10’unuz varsa Nisan 2017’de yayınlanan Creators Update’i yüklediğinizde de dahili bir optimizasyon programına sahip olabilirsiniz. Bu program daha doğrusu Windows aracı bilgisayarınızın kaynaklarını oynamakta olduğunuz her oyun için farklı şekillerde kısar. Arka plan görevlerini belirli CPU çekirdeği düzenleyerek size performans artışı yaratır.