arama

Otomatik Video Oynatmayı Kapatma

Ahmet Özdemir | 24.01.2018 - 00:36 | Nasıl Yapılır?, Sosyal Medya
otomatik video kapatma
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • Ahmet Özdemir Ahmet Özdemir

Otomatik video oynatma özelliği Twitter, Facebook, Instagram ve YouTube’da nasıl kapatılır? Bu içeriğimizde sizlere detaylı olarak anlatacağız.

Otomatik oynatma özelliği insanların her zaman hoşuna gitmez. Hatta bazen çok sinir bozucu olabilir. Sosyal ağlara bu özellik hızlı bir şekilde eklendi. Facebook ve Instagram da son zamanlarda bu özellik sayesinde istatistiklerini arttırdı.

Twitter’da da videolar Facebook ve Instagram’da yaptığınız gibi kaydırma yaparken otomatik olarak Twitter duvarınızda oynuyor. Ancak yine de Twitter ve Instagram’da ses için dokunmanız gerekiyor.

Ücretsiz bir hizmet olsa da bazı dezavantajları da var. Mobil cihazınızda bu özellik sizin hücresel verilerinizi gereksizce yiyebilir ve pilinizi boşaltabilir. Telefonunuzda zamansız oynatılan bir videonun utancından bahsetmiyoruz bile. Ancak otomatik oynatmayı kapatabilirsiniz.

Twitter Otomatik Video Kapatma

Otomatik oynatılan videoları Twitter.com’da veya mobil cihazda kapatabilirsiniz.

Twitter.com’da sağ üstteki profil fotoğrafınızı tıklayın ve Ayarlar ve Gizlilik > Video İpuçları’nı seçin. Video otomatik oynatmayı kaldırın.

twitter otomatik video kapatma

iOS ve Android’de ise uygulamadan Ayarlar ve gizlilik > Veri Kullanımı > Video otomatik oynatma bölümüne gidin ve Videoları Otomatik Olarak Oynatma’yı devredışı bırakın. Bunun yerine verileri kaydetmek için yalnızca Wi-Fi konumundayken otomatik oynatma özelliğini seçebilirsiniz.

Facebook Otomatik Video Kapatma

Facebook’daki otomatik oynatma aslında video ön gösterimleri anlamına gelir. Bu nedenle şirketin bu özelliği kendisinin kapatması pek olası değildir.

Facebook bu konuda şöyle bir açıklama yayınladı:

İnsanlar telefonlarda daha fazla video izlerken cihazlarındaki ses açık olsun istiyorlar.

Katılmıyorsanız veya videolarınıza dokunmadan sessiz kalmasını tercih ederseniz; Facebook.com’da Ayarlar > Videolar’a gidin ve “Videoları Haber Kaynağında Oynat” seçeneğini devre dışı bırakın. Bu seçeneği henüz göremeyebilirsiniz. Çünkü Facebook “yavaş yavaş daha fazla insana getiriyoruz” diyor.

Aynı menüde Otomatik Oynatılan Videolar > Kapalı altındaki ayardan da otomatik oynatılan videoları kapatabilirsiniz.

facebook otomatik video kapatma

IOS’ta Ayarlar > Hesap Ayarları > Videolar ve Fotoğraflar > Otomatik oynatma’ya gidin ve videoların hücresel ağda mı yoksa Wi-Fi kullanırken mi çalışacağını ayarlayın. İsterseniz asla oynatılmamasını da seçebilirsiniz. Android’de ise Facebook uygulamasında Uygulama Ayarları > Video Otomatik Oynat’ı seçin ve buradan size uygun olacak istediğiniz ayarı seçin.

Instagram Otomatik Video Kapatma

Instagram, otomatik oynatmayı tamamen devre dışı bırakma seçeneğini size malesef sunmaz. Ancak sınırlı bant genişliği olanlara yardımcı olacak daha az veri kullanma ayarını tercih edebilme imkanı sunar. Mobil cihazlarda profilinize gidin sağ üst taraftaki dişli çark simgesini seçin, Hücresel Veri Kullanımı’nı seçin ve Daha Az Veriyi Kullan’ı aktif hale getirin.

Instagram’ı açtığınızda otomatik oynatılan videolardaki sesler kapalıdır. Ancak bir videonun sesine dokunursanız, duvarınızdaki diğer videolar ekranınıza tekrar dokunana kadar ses çıkarır. Bir Instagram oturumunu kapattığınızda ise uygulamayı bir sonraki başlatışınız ile bu ayar otomatik olarak sıfırlanır.

Youtube Otomatik Video Kapatma

Bir YouTube videosu izlediniz ve başka bir sekmeye geçtiniz. Buraya kadar her şey normal. Ancak bir dakika duyduğunuz bu ses nedir? Evet bu az önce bitirdiğiniz eski sekmedeki videonun sıradaki videosu! YouTube.com’daki otomatik oynatma ile böylece tanıştınız. Bunu devre dışı bırakmak için ekranınızın sağ üst köşesindeki Sonraki Video seçeneğine bakın. Bir kaydırıcı göreceksiniz. Mavi renkte ise ve bir onay işareti varsa otomatik oynatma açık demektir. Kapatmak için sola kaydırın. Mobil cihazlarda dikey görünümde olacak olan videonuzun altında aynı butonu arayın.