arama

Netflix Televizyon Arayüzü Güncellendi!

Harun Yildirim | 22.10.2018 - 17:40 | Haberler, Sinema
Netflix Televizyon Arayüzü Güncellendi!
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • Harun Yildirim Harun Yildirim

Netflix, televizyon uygulamasında sunduğu kullanıcı deneyimini etkileyecek değişikliklerin duyurusunu gerçekleştirdi. En popüler çevrimiçi dizi ve film platformlarından biri olan Netflix’in arayüz gelişmesi ile ilgili detaylar haberimizde.

Firmanın ürün geliştirme konusundaki yetkili isim Stephen Garcia kullanıcı arayüzünün, yalnızca birkaç tuşu çalışan kumandalarla dahi kullanıcıların televizyonda aradıklarını daha kolay bulmaları için geliştirildiği, bunların hassas test ve araştırma süreci sayesinde keşfedildiğini belirtti. Yenilenen görünümüyle Netflix’in akıllı televizyon uygulamaları, Xbox, PS4 ve set üstü cihazları gibi büyük ekran uygulamalarında kullanılmaya başlandı.

Arayüze eklenen en büyük yeniliği sol tarafa eklenen kenar çubuğu olmuş. Bu bölümde Ana Ekran, Diziler, Listem, Filmler, Yeni ve Arama gibi seçenekler yer alıyor. Maalesef, Netflix’ten çıkacak olan yapımlarla ilgili bir bölüm oluşturulmamış. Uygulama YouTube TV’de bulunan bir sol kenar çubuğunu bünyesine kattı. Koyu gri renkteki çubuk arka planda dururken göze takılmıyor.

Netflix kenar çubuğundan faydalanarak sevdiğiniz içeriklere daha rahat şekilde erişebilirsiniz. Dizileri ve filmleri de ayırmak için güzel bir hamle olmuş. Stephen Garcia, yapılan araştırmaların bir üyenin tam olarak ne izlemeyi düşündüğünü bilmediğini ortaya çıkarttığını da ekledi. Fakat kullanıcıların dizi mi yoksa uzun bir film mi izleyecek durumda olduklarını ayırt edebildiklerini söyledi.

Listem adındaki bölümde aşağı doğru kaydırılarak gezilebilen tavsiyeler ve türler bulunuyor. Netflix’te bu şekildeki tavsiye ve tür listelerine erişim sağlamak oldukça zor oluyordu. Bu yüzden yeni özellik uygulamayı sıkça kullanan kişileri mutlu edecektir. Geleneksel yani daha önceden kullandığınız ve alıştığınız şekilde uygulamayı kullanmak istiyorsanız, Ana Ekran kısmı sizleri bekliyor olacak. Bundan böyle orada seçim yaptığınız içeriğin ön seyrini daha büyük boyuttaki video ekranında yapabiliyorsunuz.

Netflix tarafından kullanıcıların görüşlerinin inceleneceği ve tasarımın sürekli güncel tutulacağı konusunda da bir söz verildi.