arama

Kahramanmaraş’ta Akıllı Telefon Patladı!

Harun Yildirim | 09.07.2018 - 19:59 | Haberler, Mobil
Kahramanmaraş’ta Akıllı Telefon Patladı!
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • Harun Yildirim Harun Yildirim

Kahramanmaraş ilimizin Andırın ilçesinde ikamet eden Ahmet Cirit’in şarj halindeki akıllı telefon patladı. Oluşan yangında şahsın evinde ciddi hasar oluştu.

Ahmet Cirit’in şarj olan akıllı telefonu, aniden patladı. Patlamanın ardından evlerinde olulan yangında Hatice Cirit ve Ahmet Cirit ailesinin eşyaları zarar gördü. Gelen ihbar sonrasında olay yerine giden sağlık, itfaiye ve jandarma ekipleri olay yerine gelerek yangını kontrol altına aldılar. Yaşınan kazanın sonrasın Ahmet Cirit’in eşi sinir krizi yaşadı.

Kahramanmaraş’ta Akıllı Telefon Patladı!

Meydana gelen yangında can kaybı olmaması ailenin en büyük tesellisi oldu. Emniyet güçleri ise konu hakkında araştırma yapıyorlar. Şimdi akıllı telefonlar neden patlar, nasıl patlar? Bu konu hakkında sizlere önemli bilgiler vereceğiz.

Akıllı Telefon Bataryaları Nasıl Patlar?

Note 7 ile ortaya çıkan patlayan telefon durumları üzerinde inceleme yapan bilim adamları, akıllı telefonlar patlamadan önce neler yaşanıyor hep birlikte bakalım.

Elektrokimya Topluluğu Dergisi’nde paylaşım yapan bilim insanları X-Ray yardımıyla patlayan bataryaları adım adım izlediler. Paylaşılan yazıya göre problemsiz bir şekilde çalışan bataryalarda nasıl ani erime, fazla ısınma ve patlama meydana geldiğini gözlemlemek için batarya üzerinde stres testi uygulayarak cihazı patlattılar. X-Ray üzerinden takip edilen durumda katmanlardan oluşan bataryaların arasında gaz oluşumu ortaya çıktığı görülebiliyor.

Kahramanmaraş’ta Akıllı Telefon Patladı!

Eklediğimiz görsellerde de görebileceğiniz gibi likit bir yapıdan oluşan bataryaların zayıf boşluklarında meydana gelen buharlaşma ile batarya şişiyor. Dış katman sağlam ise bu şişme yalnızca bataryanın şeklini bozup, ölmesine sebep oluyor. Dış çeper sağlam değil veya yıpranmış ise özellikle yaz sıcaklarından aşırı baskı altında kalan bataryalar patlıyor.

Neticede bataryanın katmanları ve tasarımının özellikle dış çeperinin sağlam olması gerekiyor. Yüksek mAh değerlerine sahip olan pilleri sıkıştırma usulü ile katmanların yakın olması bir açıdan iyi olsa bile, pozitif ve negatif kutupları ayıracak alanın ve dış çeperin sağlam olmayışı böyle sorunlara neden oluyor ve gerekli şartlar oluşunca bataryalar patlıyor.