arama

iPhone Sadece Bize Pahalı Değil!

Harun Yildirim | 09.07.2018 - 15:06 | Haberler
iPhone Sadece Bize Pahalı Değil!
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • Harun Yildirim Harun Yildirim

Yapılan bir araştırma, Apple’ın akıllı telefon modeli olan iPhone’un maddi durumu yerinde olan insanlara daha doğrusu zenginlere yönelik olduğunu ortaya koydu. Her yıl daha pahalı cihazlarla yüksek gelire sahip insanlara hitap eden Apple, iPhone X modelini Amerika Birleşik Devletleri’nde 1000 dolar gibi bir ücretle satıyor. iPhone modellerinin yalnızca ülkemizde pahalı olduğunu düşünüyorsanız, sizi yanıltacak detaylar haberimizde.

iPhone Sadece Bize Pahalı Değil!

Chicago Üniversitesi’nin ekonomi uzmanlarından olan Emir Kamenica, Marianne Bertrand Ulusal Ekonomik Araştırmalar Bürosu sayesinde önemli bir arıştırma yaptılar. Amerika’nın iç ekonomisi bizi ilgilendirmez diye düşünmeyin. Bazı ürünlerin Türkiye dışında daha kolay elde edilebildiği gibi bir düşünceniz varsa, Apple’ın ABD’de uyguladığı fiyat politikalarındaki değişimlere göz atmak gerekiyor.

Apple’ın genelde yüksek gelirli kitleyi hedeflediğini biliyoruz. İnsanların akıllarında “ABD’de çalışsak alması daha kolay olur” gibi bir düşünce olsa da bu durumun böyle olduğunu söyleyemeyeceğiz. Yapılan araştırma sonucunda iPhone modellerinin Amerika’da dahi zengin kitle için olduğu ortaya koyuluyor. Yani Türkiye’de alması çok zor, mantığı her ürün için geçerli değil. Evet, zor ama anavatanında bile zor.

iPhone Sadece Bize Pahalı Değil!

6500’e yakın Apple müşterisinin örnek alındığı araştırmada, iPhone kullanan kişilerin %69.1’i yüksek gelire sahip, bu grubun içerisinde iPad modelleri de %66.9’luk yüksek gelirli kitle tarafından kullanılıyor.

Yüksek gelirli ne anlama geliyor?

Bu terim “bir hanede bulunan insanların toplam gelirlerinin ortalama değerin üzerinde olması” olarak anlatılıyor. Yani ülkenizdeki ortalama gelirin üzerinde bir geliriniz varsa yüksek gelirli olarak kabul ediliyorsunuz. Elbette bu durum hesabın yapıldığı ülkenin refah durumuna göre de değişiyor. Hanelerin ortalama geliri çok düşükse, bu gelirin üstediler yüksek gelirli kabul ediliyor. Fakat asıl dikkat edilmesi gereken konu oldukça başka! Bahsi geçen hane geliri ortalaması, ülkenin para biriminin değerine göre nasıl bir geçerliliğe sahip?

iPhone Sadece Bize Pahalı Değil!

Konuyu nerelere getirdik ama sistem böyle çalışıyor. Bunun haricinde ABD’de 1000 dolardan satışa çıkan iPhone X, Türkiye’de 6099 TL’den satışa sunuldu. Bu para 1343 dolara denk geliyor. Alım gücümüz düşük olsa da ABD’ye göre 343 dolar daha fazla ödemek gerekiyor. Bu yüzden “ABD’de daha rahat iPhone alınır” diye düşünüyoruz.