arama

İki Yılda 2 Milyon Kazanan Hackerlar

Harun Yildirim | 09.07.2018 - 16:18 | Haberler
İki Yılda 2 Milyon Kazanan Hackerlar
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • Harun Yildirim Harun Yildirim

Kripto para madenciliği yapmak için gerçekleştirilen bilgisayar korsanlıklarına bir yenisi daha eklendi.

Çin’de meydana gelen olay, geçtiğimiz 24 ayda casus yazılım sayesinde 1 milyon bilgisayara giriş yapan korsanların kripto para madenciliği yaptıklarını ortaya koyuyor. Hackerlar, kimse farkına bile varmadan iki milyon dolar kazandılar.

İki Yılda 2 Milyon Kazanan Hackerlar

Bilmeyenler için kripto para madenciliği hakkında bazı detaylar verelim. Madenciliğin temelinde blok zinciri (blockchain) üzerinde bilgiler işlenmektedir. Cihazların işlemci güçleri ne kadar yüksek olursa, o denli bilgi işlenir. Kişisel, gündelik bilgisayarlar madencilik işlemi için yeterli donanıma sahip değillerdir. Bu yüzden madencilik işine girmek isteyen kişiler normal şartlarda, yüksek işlemci ve grafik performansına sahip olan bilgisayarlar toplarlar. Farklı bir yöntemse, bulut sistemi üzerinden aynı anda bir çok kişisel, gündelik bilgisayarın güçlerini tek seferde kullanmaktır. Böylece boş duran ve aktif olarak kullanılmayan bilgisayarlar, tek bir ağ üzerinde iş görürler. Bunun için çok fazla bilgisayar gerekmektedir.

Bulut sistemi ile benzerlik gösteren bir madencilik sistemini hayata geçiren hackerlar, sizin haberiniz olmadan bilgisayarınıza casus yazılım kurarak işlemci gücünüzü kontrol altına alır. Yaşananların sonucunda Çin’de iki yıldır meydana gelen ve daha yeni gün yüzüne çıkan bir olayın kurbanlarından olabilirsiniz. Hackerlar 1 milyonu aşkın bilgisayara eriştikleri casus yazılım sayesinde iki yıl içerisinde 2 milyon dolar gelir elde ettiler.

İki Yılda 2 Milyon Kazanan Hackerlar

Çin polisi bahsettiğimiz olaylarla ilgili 20 kişiyi tutuklamış durumda, korsan ekip bunun dışında 5 milyon bilgisayara da tarayıcı eklentileri ile ulaşmışlar. Bu bilgisayarların bazılarına casus yazılımlar ilettiler. Karşılarına normal bir reklam görüntüsünde çıkan ve eklenlentiyi kuran kullanıcılar, işlem güçlerini korsanların ellerine bırakmış oldular. Elbette gelirler de hackerların cebinde kaldı.

Bahsi geçen korsanların, internet kafelerdeki cihazları hedef alan bir yazılım geliştirdikleri ve kurdukları madencilik ağları sayesinde kafelerdeki 100 binden fazla bilgisayara da erişim sağladılar.