arama

i5 ile i7 Arasındaki Farklar

Ahmet Özdemir | 13.01.2018 - 12:18 | Bilgisayar, Nedir?
 • paylaş
 • paylaş
 • paylaş
 • paylaş
 • paylaş
 • Ahmet Özdemir Ahmet Özdemir

İki büyük Intel işlemciyi karşılaştırdık: İntel i5 mi İntel i7 mi? i5 ile i7 arasındaki farklar nelerdir? Bu yazının sonunda hangi işlemciyi seçeceğinize artık emin olacaksınız.

Bilgisayar Satın Alırken Hangi İşlemci Tercih Edilmeli?

Yeni bir masaüstü ya da dizüstü bilgisayar arayışı içinde olan birçok tüketici için en önemli hususlardan biri işlemci türüdür. En çok çekişen CPU’lardan ikisi Intel Core i5 ve Intel Core i7. Intel Core i5 ve Core i7 arasındaki fark, özellikle Core i3’ün ve m3’ün , Core i9’un ve AMD işlemcilere nazaran daha azdır. Özellikle de hazır sistemlerde fiyatlar birbirine çok yakın gözükürler. Sizin için bu farkları ortaya çıkarıyoruz.

Fiyatlar ve Pazarlama

Basitçe söylemek gerekirse Core i5 ile donatılmış sistemler Core i7 uyumlu PC’lerden daha ucuzdur. Intel önceki nesil Core işlemcilerle kullandığı yıldız derecelendirmelerini yetenek derecesi olarak gösterir. Bu bir pazarlama tekniğidir. Esasen Core i7 işlemcilerin Core i5 işlemcilerinden daha fazla kabiliyeti vardır. Çoklu görev, multimedya görevleri, ileri teknoloji oyun ve bilimsel çalışmalar için daha iyi bir seçim olacaklardır. Core i7 işlemcileri kesinlikle mevcut sistemlerinin “çok yavaş” olduğunu şikayet eden kişilere yönelik işlemcilerdir. Lenovo ThinkPad T470 gibi bir sistemin özelliklerini kontrol ederseniz Core i5 olan modelini Core i7 modeline kıyasla yaklaşık 70 $ daha ucuza olacak bulacaksınız.

Genelde Core i7 Core i5’den daha hızlı CPU performansı verir. Core i7 bulunan masaüstü bilgisayarda Core i7 işlemcilerin çoğu 4 çekirdekli işlemcilerdir. Bununla birlikte iki işlemcinin de çift çekirdekli mobil sürümleri de vardır. Nadir bulunan 6 çekirdekli Core i5 modeli veya 10 çekirdekli Core i7’yi de görebilirsiniz. Ancak bu genellikle masaüstünde yalnızca üst düzey Core X ve Extreme Edition modellerinde bulunur. Basitçe söylemek gerekirse işlemcinizdeki çekirdek sayısı ne kadar fazlaysa o kadar hızlı olur. En azından İntel’de durum böyledir.

Çekirdek terminolojisi birkaç nesildir işlemciler için kullanılmıştır. Haswell, Broadwell, Skylake, Kaby Lake ve Coffee Lake marka işlemciler dört haneli model adları kullanırlar. Intel Core i7-8700 gibi. Eski nesil Nehalem, Westmere, Sandy ve Ivy serisi işlemcilerin çekirdekleri genellikle daha düşük performansa sahiptir. Esas nokta her jenerasyonda daha iyi performans elde etmek için daha yüksek bir model numarası olan bir işlemci satın almanızdır. Örneğin bir Intel Core i7-7600U genellikle bir Intel Core i5-7200U’dan daha iyi bir performansa sahiptir.

Daha Fazla Önbellek

Genel olarak daha hızlı taban hızlarına ek olarak Core i7 işlemciler işlemcinin tekrar eden görevleri daha hızlı ele almasına yardımcı olmak için daha büyük önbellek (tümleşik bellek) içerirler. Tabloları düzenlerken ve hesaplarken, işlemcinizin sayı çerçevesini yeniden yüklemesi gerekmez. Bu bilgi önbellekte saklanır. Bu nedenle bir işlem yaptığınızda işlemcinizin hesaplamaları neredeyse anında yapılır. Başka bir pencereye geçtiğinizde arka plan görevleri hazır olacağından daha büyük önbellek boyutları da birden fazla program kullandığınızda size çok yardımcı olur. Günümüzde mevcut masaüstü işlemcilerin çoğu i5 işlemci 9 MB’a kadar L3 önbellek kullanırken, çoğu i7 işlemci 12MB’a kadar önbellek kapasitesine sahiptir.

Turbo Boost

Turbo Boost, Intel’in işlemcilerine yerleştirdiği hız arttırma özelliğidir. Esasen yalnızca bir veya iki işlemci çekirdeği gerektiğinde işlemcinin temel hızından daha hızlı çalışmasını sağlar. Hem Core i5 hem de Core i7 işlemciler Turbo Boost kullanırlar. Core i7 işlemciler daha yüksek hızlara ulaşabiliyorlar.

İntel Hyper Threading

i5 ile i7 arasında farklardan biride Intel Hyper-Threading teknolojisidir. Intel Hyper-Threading, işletim sistemini ve uygulamaları işlemcinin gerçekte olduğundan daha fazla çekirdeğe sahip olduğunu düşünmesini sağlamak için çoklu işleme teknolojisine denir. Birden fazla program kullandığınızda performansı artırmak için Hyper-Threading teknolojisi kullanılır.

İki işlemci arasındaki fark burada çok büyük bir şekilde ortaya çıkar. Tüm Core i7 işlemciler Hyper-Threading özelliği bulunur. Bu nedenle 8 çekirdekli bir işlemci 16 işlem, 4 çekirdekli 8 işlemi aynı anda yönetebilir.

Core i5 malesef bu özelliği içerisinde barındırmıyor.

Entegre Ekran Kartı


Intel HD ekran kartı dahili şekilde işlemciniz ile birlikte gelir. Daha önceki Intel entegre ekran kartları işlemci yerine anakarta yerleştirilmişti. Artık bu durum değişti ve işlemciler ile bütünleştirildiler. Skylake 6. nesil, Kaby Lake 7. nesil işlemcilerinde bunu görebilirsiniz. Kaby Lake/Coffee Lake 8. nesil işlemcileri ya Intel HD/UHD grafikleri ya da Intel Iris/Iris Plus seçeneklerine sahip olacaklar. Üst düzey Intel işlemcileri orta derecede 3D oyun oynanmasına izin verirken, ultra kaliteli ayarlar açıkken 1080p veya 4K çözünürlükte 3D oyunlar oynamak için yine de AMD veya Nvidia’dan ayrı ekran kartı ihtiyacınız olacağını unutmayın.

Aynı sayısal kurallar burada da geçerlidir. Bu nedenle Intel Iris Plus 650, Intel HD Graphics 510’dan daha iyi performans gösteren Intel HD/UHD Graphics 630’dan daha iyi performans gösterir. Core i7 işlemcilerinde Iris Plus ve daha üst düzey Intel HD / UHD grafikler bulacaksınız. Core i5 işlemcilerde ise seri numarasına bağlı olarak Intel HD/UHD grafiklerinin sayısız sürümünden birine sahipler. Entegre ekran kartı güç tasarrufu sağlar. Çünkü dizüstü bilgisayarınızda veya masaüstü anakartınızda güç kullanan ekstra bir ekran kartı bulunmaz.

İntel i5 mi? İntel i7 mi?

Uzun lafın kısası i5 ile i7 arasındaki farklara gelecek olursak. Intel Core i5 işlemciler performansı önemseyen basit kullanıcılar için üretildi. Intel Core i7 ise  oyun meraklıları ve ileri teknoloji kullanıcıları için piyasaya sunuldu. Hangi kategoriye girdiğinize siz karar verin ve seçiminizi öyle yapın.


 • GeForc06TR
  4 ay önce

  Kesinlikle 9. nesil Intel Core almayı düşünüyorsanız ve bütçeniz de biraz kısıtlıysa i5-9600K’ ya bakın. çünkü 8. nesil ve 9. nesil i7′ ler ile fiyat/performans konusunda oldukça iyiler. i7-9700K’ ya 2900, i7-8700K’ ya da 2700 vermek bence mantıksız. Ben 1800 tl’ ye aldım 9600K’ yı. Şu an oldukça memnunum.

  4
  yorum beğen