arama

Google Asistan Güncelleme Alıyor!

Harun Yildirim | 11.07.2018 - 23:11 | Haberler, Mobil
Google Asistan Güncelleme Alıyor!
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • Harun Yildirim Harun Yildirim

Google, Siri’ye rakip olması umuduyla ekosistemine dahil ettiği yapay zeka yazılımı Google Asistan uygulamasını güncelledi. Uygulamanın arayüzü için yapılan değişimlerle kullanıcılara büyük rahatlıklar sunuluyor.

Google Asistan, kullanıcılarına tercih yapabilecekleri 8 ayrı ses seçeneği sunuyor. Dev şirket, arayüz güncellemesiyle bu sesler arasında seçim yapmasını en basit haline getirmeyi başardı. Buna ek olarak en baştan belirtelim ki bu özellik henüz yalnızca Amerika Birleşik Devletleri’nde kullanılabiliyor. Bildiğiniz gibi, Google Asistan Türkçe desteği de ilk defa Mayıs ayında düzenlenen Google I/O etkinliğinde müjdelenmişti.

Güncellemeden mnce Asistan’ın ses tercihlerine göz atmak istediğinizde Ses 1, Ses 2, Ses 3 olarak 8 farklı seçenek sunuluyordu. Yeni renkli arayüz ile her ses için tercih edilen renge tıklamanız yetiyor. Tıkladıktan sonra duymak istediğiniz sesi seçmek ise sizlere kalıyor. Güncelleme bu haftasonuna dek Amerika Birleşik Devletleri’nde yoğunlaşan kullanıcılara sunuluyor.

ABD dışındaki ülkelerde ise arayüzün ne zaman güncelleneceği kesinleşmedi. İlk aşamada bu güncelleme çoklu ses desteği bulunan ülkelere bağlı kalacak. Tercih edilebilecek tek sesin olduğu ülkelere güncellemenin gelmesinin çok uzun süreceğini rahatça söyleyebiliriz, çünkü ilk olarak yeni ses seçeneklerinin eklenmesi gerekecek.

Google Asistan hakkında pek bilgisi olmayan kullanıcılarımız için uygulama hakkında biraz bilgi verelim.

Google Asistan Nedir?

Google Asistan, ellerinizi kullanmadan sesiniz aracılığıyla telefonunuza bakmadan dahi cihazınızı kontrol edip, çeşitli bilgiler almanıza yardımcı olan bir uygulamadır. Asistan ile telefonunuza “Okey Google” diyip seslendikten sonra sizin için herhangi bir görevi yerine getirmesini talep edebilirsiniz. Google Asistan’ı birkaç güncelleme önce Android işletim sistemini kullanan akıllı telefonlarda yer alan Google Now özelliğine benzetebiliriz.

Microsoft’un Cortana’sı Apple’ın Siri’si gibi cihazların içerisindeki tüm özellikler Google Asistan ile kullanılabiliyor. Sizler de Android akıllı telefonunuza Google Asistan uygulamasını kurarak, bu özelliklerden yararlanabilirsiniz.