arama

En İyi Komedi Filmleri

Göktuğ Özkan | 31.01.2018 - 22:38 | Sinema
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • Göktuğ Özkan Göktuğ Özkan

Hangi filmin izleneceğine karar verilemediğinde ortak karar olur komedi filmleri. Sizin için Dünya’nın gelmiş geçmiş, tüm zamanların mutlaka izlenmesi gereken komedi filmlerini sıraladık.

1. Patron Bebek (The Boss Baby) | IMDb 6.4

Patron bebek yola çıktığı günden bu yana en iyi komedi filmleri dalında aday olacağı kesin gözüyle bakılan bir tercih oldu. Bunun nedeni konusu başlıca netlik kazanmış olan karakterlerin insanlara karşı sağladıkları uyum becerisi oldu. Henüz 7 yaşında olmasına rağmen takım elbisesiyle birlikte kafasına koyduğunu yapan bir çocukla abisinin gösterdiği çaba herkesi kahkahalara boğmak için yeterli olacaktır. Her kesimden insanın ilgisini çeken görseller bir araya getirilmiştir.
Sürekli olarak yavru köpeklerin ihtişamına ortak olmak isteyen ve çocuklara hayvan sevgisini aşılaması ayrı bir keyifle izlenmesine neden olmaktadır. Oldukça kaliteli efektler ve kullanılan tüm teknikler a dan z ye en iyi komedi filmleri denildiğinde kendini öne çıkarmaya yetecektir.


2. Fist Fight | IMDb 5.6

Çıkışa Gel isimli filmin en çok kullanıldığı izlenmesindeki neden oldukça samimi bir film olması. En iyi komedi filmlerine dikkat edildiğinde karşımıza çıkan en önemli etken, her zaman için samimi olmak zorunda olmasıdır. Bu filmde de karşımıza iki meslektaş arasındaki yanlış anlaşılmanın nasıl içinden çıkılmaz bir hal aldığı göreceğiz.
Diğer yandan öğretmen olan iki arkadaş, bir anda gereksiz bir kavgaya tutuşurlar. Bu durum birinin diğerinin okuldan atılmasıyla sonuçlanmaktadır. Öte taraftan kendisinin neden bu kadar sinirlendiği anlamayan ve hatasını telefi etmek isteyen taraf oldukça üzgündür. Ne kadar üzgün olsa da bu durum karşı tarafın sinirinin yatışmasına müsaade etmez ve tam burada en iyi komedi filmlerinden birisiyle karşılaşmış oluyoruz, Çıkışa Gel.


3. Küçülen Hayatlar (Downsizing) | IMDb 5.8

Downsizing filmi sadece bir komedi değil aynı zamanda çok büyük bütçe ayrılmış bir prodüksiyondur. En iyi komedi filmleri dalında gösterilen film konusu daha önce beyaz perdeyle hiç tanışmamış bir konudur. Kendinden emin bir şekilde hayatına devam ederken bir anda her şeyin ne kadar boş geldiğini anlayan birisi tüm Dünya’yı değiştirmeye karar verir.
Daha önceki denemelerde hep robotlar, dev yaratıklar vb. canlılar vesilesiyle bunun gerçekleştiğinin görürdük ama bu sefer işler değişiyor. Tüm bu tekniklerin aksine daha fazla küçülerek sadece 10 cm boyutun da bir adam olarak Dünya’yı baştan sona değiştirme fikri daha ağır basıyor ve en iyi komedi filmleri arasına girecek bir filmle karşılaşıyoruz.


4. Lego Ninjago | IMDb 6.0

Tasarım harikası bir film olan Lego Ninjago filmi mükemmel bir kitleye sahip ve kesinlikle kalitesinden ödün vermeyen bir yapıya sahiptir. En iyi komedi filmleri bahsi yapıldığında her zaman için kendine yer bulması kaçınılmaz olur.
6 tane lego görünümlü ve kendine son derece güvenen kahramanlarımızın kutsa görevleri bulunmaktadır. Gece vakitlerinde evlerini dış düşmanlardan korurken, diğer yandan gündüzleri açık lise den korumak zorundadırlar. Esas ilgi çeken bir türlü fark edemedikleri ve çaresiz kaldıkları durumun kimin tarafından gerçekleştiğini öğrenemezler. Zaman ilerledikçe ip uçlarını bir araya getirerek bu kadar belanın kimin başlarına getirdikleri anlaşılmış olur. En iyi komedi filmlerinin dikkat çeken ismi Lego Ninjago oldukça eğlenceli bir tercih olacaktır.


5. Eyvah Annem Dağıttı (Bad Mom’s Christmas) | IMDb 5.6

Kötü annelerin yılbaşı filmi tamamen kendini kaybetmiş 3 kadının komik öyküsünü anlatmaktadır. En iyi komedi filmleri arasında gezinirken kesinlikle karşınıza çıkacak olan bu komediyi kaçırmamanız önerilir. Genç yaşta evlenen ve bir o kadar erken yaşta çocuk sahibi olup daha sonra eşlerinde ayrılan hanımlar çocuklarına pek özen göstermezler. Sürekli alkol kullanımı ve diğer aktivitelerden geri kalmak yerine sürekli olarak kendilerini eğlenceye verirler. Çocuklar hızla gelişirken annelerinde uzakta olarak büyümeleri tepki çekmeye başlamıştır.
Yine bir gece eğlenirken kötü annelerin, kendi annelerinden yemiş oldukları baskın neticesinde bir o kadar hızlı gelişen durumlar en iyi komedi filmleri arasına girmelerine vesile oldu. Gişe ve CD satışlarında çok yüksek rakamlara ulaşılmıştır.


6. Baban Kim? (Bastards) | IMDb 4.9

Bastards filmi konu olarak mükemmel ve herkese ilham kaynağı olabilecek nitelikte bir filmdir. En iyi komedi filmleri arasında gösterilmesine şaşılmamalı. İkiz erkek kardeşlerin hayatlarını tamamen bir yalan üzerine kurulu olduğu fark etmeleri tüm sonuçları değiştirmek için yeterli bir neden olmuştur. Anneleri yıllardır babalarının öldüğünü ve yerini bilmediği konusunda ısrarcı davranır.
Tam annelerinin vefatı üzerine dile gelen bir itiraf ikizleri çok başka bir yola sürükler. Bahsedilmekte olan ve kullanılan tüm meseleler karşılarına sürekli eskiden beri hayatlarında olan yalanları getirmektedir. Yapmaları gereken tek konu babalarını bulup yollarına bakmak ancak, bu o kadar da olmayacak gibi. En iyi komedi filmi denildiğinde akla gelenlerden olan Bastards izlenilmeye değer bir film.


7. Diary of a Wimpy Kid: The Long Haul | IMDb 4.3

Bende Bu Şans Varken filmi en çok beklenilen filmlerin başına gelmektedir. Senaryosu ve seyirciye katmış oldukları hesaba katıldığında tamda hak ettiği yerde duruyor gibi. Sadece bir ailenin en büyük ferdi olan babaannelerinin 90. Yaş günü kutlamak isteyen insanların başından geçenleri anlatmaktadır. Yaklaşık 10 saatlik bir yolculuğun ardından ulaşabilecekleri bir şehirde yaşayan aile büyüklerin gitmek istemeyen bir çocuğun göstermiş olduğu çaba kayda değer neticesindedir.
Yapılan ve kullanılan tüm metotlar sadece bir doğum gününe gitmek yerine daha eğlenceli bir ortam yaratmak. Ancak işler kontrol çıktığında karşımıza çıkacak olan sonuç Dünya’nın en iyi komedi filmlerinden birisi olan Bende Bu Şans Varken isimli film oluyor.


8. The House | IMDb 5.6

The House filmi anne babaların çocukları için neler yapabileceği hakkında fikir sahibi olduklarını göstermektedir. Aynı zamanda en iyi komedi filmi olma yolunda ilerlerken çok güzel sohbet ve duygulara da tercüman olmaktadır. Her ebeveyn çocuklarının en güzle şekilde eğitim almasını ve ilerletilmesi ister. Tabi ki bunun için oldukça yüksek miktarda para gerekmektedir.
Bu zamana kadar denenmemiş bir deneyim olan bu filmde, çocuklarının okul masraflarını çıkarmak adına evlerini bir kumarhaneye çeviren insanları göreceksiniz. Tüm korkuları bir kenara atarak kendilerini adamış oldukları bu işlerde, diğer yandan kendilerini korumak zorunda olan mücadeleleri en iyi komedi filmleri sıralamasına girmesini sağlamıştır. Gülmek isteyen ve kendini iyi hissetmek isteyenler tavsiye niteliğinde bir seçenek olacaktır.


9. Wilson | IMDb 5.8

Wilson isim olarak çok tanıdık gelse de konu olarak oldukça farklı bir bünyeye sahip. Sadece bahsedilmiş olan ve kullanılan tüm meseleleri masaya yatırarak en iyi komedi filmlerinden biri olması oldukça dikkat çekici. Orta yaşlarını yaşayan bir erkeğin bir kızı olduğunu öğrenmesi, oldukça sakin ve kimseyle pek işi olmayan hayatını canlandırmaya yetecek sürekliliktedir.
Kızının başka biri tarafından büyütüldüğü gerçeğini öğrenmesiyle hemen eski eşiyle irtibata geçer ve yardımını iste. Karısı oldukça normal bir şekilde karşılayarak kızlarının ne durumda olduklarını öğrenmek adına girişimlerde bulunurlar. Aynı zamanda kızlara çok büyümüştür ve kendilerini tanımaz bir haldedir. Tüm bu çabaların sonucunda en iyi komedi filmlerinde biriside ortaya çıkmış olur.


10. Kızlar Gecesi (Rough Night) | IMDb 5.2

Kızlar Gecesi isimli filmin merak edilmesindeki en büyük faktör, hangover filmi arasındaki benzerlik olup olmayacağıydı. Kesinlikle bu film kızlar versiyonudur. En iyi komedi filmi olma yolunda hızla ilerlerken kadınların daha savunmasız olup daha fazla sorun yaşamaları muhtemel olduğundan çok daha komik sahneler gözler önüne serilmektedir.
Kolej zamanından beri tanışan 5 kadının yıllar sonra bekarlığa veda partisinde bir araya gelmesi olayların gelişmesi için yeterli bir neden olmaktadır. Rutin hayatlarından sıkılmış olan kadınlar bir gecelik kendilerini farklı hissetmek isterlerken akıl almaz olayların içinde bulurlar. Başlarına gelmeyen kalmayana kadar devam eden gecenin sonunda ortaya çıkan film neticede en iyi komedi filmlerinden birisi olmayı başarmış bulunmaktadır.