arama

En İyi Online Oyunlar

Göktuğ Özkan | 08.03.2018 - 19:59 | Haberler, Oyunlar
 • paylaş
 • paylaş
 • paylaş
 • paylaş
 • paylaş
 • Göktuğ Özkan Göktuğ Özkan

Günümüzde canı sıkılan, stres atmak isteyenlerin büyük bir kısmı çareyi oyun oynamakta bulmaktadır. Özellikle yaşı küçük ve genç olan kişilerin bu tür istekleri için oyun oynamayı seçmeleri daha sıkça karşılaşılan bir durum olmaktadır. Bazıları arkadaşlarıyla bazıları bilgisayara, telefona veya oyun makinelerine karşı oyun oynamayı tercih ederken bazıları da online oyunlar oynamayı tercih edebilmektedir. Kısacası herkesin oyun tercihleri farklı olabilir. Bu yazımızda en iyi online oyunlar hakkında paylaşımlarda bulunacağız. Gelişen teknolojiyle birlikte her geçen gün büyük bir hızla gelişen bu tür oyunlara da rağbet aynı ölçüde giderek artmaktadır. Hal böyle olunca en iyi olan ve en çok tercih edilen online oyunları sizlerle paylaşmak istedik.

Online oyunlar arasında kızışan rekabet başta bizler olmak üzere tüm oyun severleri memnun etmeye devam ediyor. Her geçen gün müthiş senaryolar, efektler ve grafiklerle karşımıza çıkan bu oyunlar için bazen donanımlarımız da yetersiz kalmıyor değil aslında. Ama oyunlar online olduğu zaman bu sıkıntı biraz daha arka planda kalıyor. Sonuçta sunucu tarafında daha çok oynanan bu tür oyunlarda bazı özel durumlar dışında çok fazla bir donanım gereksinimi hasıl olmuyor. Gelin hep birlikte en iyi online oyunlar ile ilgili hazırlamış olduğumuz listemize göz atalım.

 • Wind of Luck: Deniz savaşları konulu olan Wind of Luck, kendi alanının en iyi ve en çok tercih edilen oyunlarından birisi olarak bilinmektedir. İndirme boyutu küçük olan bu oyunda kendinize bağlı birlikler kurarak düşmanlarınıza karşı amansız ve bir o kadar da heyecanlı savaşlar verebilirsiniz. Denizciliğin en etkili olduğu dönemlerde tarihi sahneleri kitaplarda anlatıldığından çok daha üst düzeyde hissedebilirsiniz. Oyunda kendiniz bir gemi seçerek kendi korsan faaliyetlerinize başlayacaksınız. Savaşarak kendinizi ispatlamanız ve üstünlüğünüzü kurarak güçlenmeniz için biraz zamana ihtiyaç duyacaksınız.
 • Travian: Strateji oyunları denilince akla ilk gelen oyunlardan birisi de şüphesiz Travian’dır. Uzun yıllardan beri bilinen ve milyonlarca kişi tarafından oynanan bu oyunda lider sizsiniz ve askeri, ekonomik ve stratejik açıdan güçlenerek uygarlığınızı kuracaksınız. Kurmuş olduğunuz uygarlığınızı diğer uygarlıklarla savaştıracaksınız. Bu oyun oynayanların sayısı son yıllarda azalmaya başlasa da hala tüm zamanların en çok oynanan online oyunları arasında yer almaktadır.
 • League of Legends: Nam-ı diğer LOL. Oyun oynayıp da LOL kelimesini duymayan yoktur herhalde. Dünyanın en çok oynanan oyunu olma unvanına sahip olan LOL, genelde 5’er kişilik takımlar halinde oynanmaktadır. Her bir mücadele ortalama 30-40 dakika sürmektedir ve buradaki amaç takımınla beraber rakiplere baskı kurarak ya pes ettirmek ya da onların doğdukları yerde bulunan ana kuleyi ele geçirmektir. Burada önemli olan seçilecek olan karakterin sahip olduğu farklı özellikleri en iyi şekilde kullanmaktır. En iyi online oyunlar arasında sayabileceğimiz LOL’ da tüm mücadeleler, oynayan kişilere tecrübe kazandırır ve son seviye olan Level 30’a gelmelerine yardımcı olur.
 • Might & Magic Heroes Online: Bu oyunun en çok oynanan oyunlardan birisi olmasındaki en büyük sebeplerden birisi de şüphesiz hiçbir dosya indirip kurmadan doğrudan tarayıcı üzerinden oynanıyor olmasıdır. Tarayıcıdan oynanması grafik konusunda birçok oyun severi kalitesiyle fazlasıyla şaşırtıyor. Son derece kaliteli çözünürlükleri bulunan bu oyunda 2 farklı ırk yer almaktadır. Have ve Necropolis olan bu ırkların hikâyeleri de farklı olduğu için karakteristik özellikleri ona göre değişmektedir. Kuracağınız orduyla düşmanlarınıza karşı amansız bir mücadeleye girişeceksiniz. Aynı zamanda köyünüzde çalışarak karakterinizi de güçlendirip gelişmenizi hızlandırabilirsiniz.
 • World of Tanks: Avrupa’da adeta ödül canavarı olan World of Tanks, 20. yüzyıldaki savaşları konu ediniyor. Oynarken seçilebilecek pek çok faklı milliyet bulunan bu oyunda amaç, tanklarla savaşarak rakip tankları etkisiz hale getirmek yani patlatmaktır. Yaklaşık 6 GB kadar bir dosyayı indirdikten sonra oyunu yüklediğinizde hafif, orta ve ağır tanklar ve muhtelif savaş araçları ile amansız bir mücadele bulacaksınız kendinizi. Oyunun ilerleyen aşamalarında tanklardan kurulu bir ordunuz olacak ve bunları geliştirip güçlendirerek kendinize çalışan askerler oluşturabilirsiniz.
 • Vast Wars: Tarayıcı tabanlı oynanan oyunlardan birisi de Vast Wars’dır. En iyi online oyunlardan birisi olmakla beraber daha çok tecrübeli kişiler tarafından tercih edilmektedir. Aralarında ülkemizin de bulunduğu pek çok ülke arasından dilediğinizi seçerek oyuna başlayabilirsiniz. Seçiminizi yaptıktan sonra size verilen şehri polis, işadamı ya da çete lideri olarak geliştirip kendinize verilen görevleri sırasıyla gerçekleştireceksiniz. Şehrinizi inşa edebilmek için daha çok para kazanmalısınız.
 • SKILL: Special Force 2: Efsanevi Call Of Duty ile olan benzerliği nedeniyle olsa gerek, biz Türkler bu oyunu oldukça sevdik. Piyasaya çıktığı andan itibaren hızlı bir şekilde yayılarak büyük bir oyun sever kitlesine ulaşmayı başarmıştır. 16 kişiye kadar desteklenen büyük ve geniş haritalarıyla deathmatch, team deathmatch ya da savunma ve casusluk gibi farklı şekillerde oynanabiliyor. Oyun üstün grafikleri ile neredeyse gerçekmiş gibi bir şekilde anı yaşamanızı sağlıyor. Birden fazla silah taşımaya ve karakterinize göre farklı mühimmatlar taşınmasına da imkan tanıyor.
 • Metin 2: Ülkemizde online oyun denildiği zaman akla gelen büyük bir efsaneden bahsediyoruz. En iyi online oyunlar arasında kendisine daima yer bulan Metin 2’de vahşi hayvanlar, canavarlar, yırtıcı kuşlar derken müthiş bir aksiyonda bulacaksınız kendinizi. Fantastik sahneler, müthiş grafikler ve kurgusu ile uzun süre akıllardan çıkmayacaktır.
 • Seafight: Deniz savaşı olarak çevirebileceğimiz bu oyunda size verilen gemiyle savaşlara katılacaksınız. Katıldığınız savaşlarda elde edeceğiniz tecrübeler ve başarılarla geminizi geliştirip büyüteceksiniz. Oyuna başlarken korsanlar size saldıracaklar ve mürettebatınızın bir kısmını öldürürken bir kısmını da esir olarak beraberlerinde götürecekler. Seni de yaralı bir haldeyken öldü zannedip bırakıp gidecekler. Sen ise kendine geldiğinde elinde kalan gemi ile ola koyulup intikam aşkıyla yanıp tutuşacaksın.