arama

CS:GO Kutusu Açmak Yasaklandı!

Harun Yildirim | 15.10.2018 - 15:57 | Haberler, Oyunlar
CS:GO Kutusu Açmak Yasaklandı!
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • Harun Yildirim Harun Yildirim

Valve tarafından gelen CS:GO yaması ile Hollanda ve Belçika’dan oyuna giriş yapanların ganimet kutularını açma seçenekleri daraltıldı. Bu yasak Valve’nin Steam’i bakıma almasından birkaç hafta sonra meydana geldi ve yasağın devreye girmesi bu haftaki yeni CS:GO güncellemesiyle tekrar aktif oldu. Bununla beraber Hollanda ve Belçika’daki oyuncular oyunda ganimetk utusu açamadıkları için Steam üzerindeki ticaretin olumsuz etkileneceği tahmin ediliyor.

Belçika ve Hollanda’da CS:GO Yasağı!

Bahsi geçen yasağın sebebi olarak ise iki ülkede de düzenleyici kurumların “loot box” türevlerine bakış açıları olduğu belirlendi. Belçika ve Hollanda fiziksel para verip, oyun içerisinde oranı belirli olmayan kutuları açmayı kumar olarak nitelendirdi. Hollanda Oyun Otoritesi video oyunlarında bulunan loot box’ların kumarla benzer olduklarını duyurmuştu. Belçika tarafı da bundan farklı bir açıklama yapmadı.

CS:GO Kutusu Açmak Yasaklandı!

Hal böyle olunca yasaklara Valve de ortak oldu, Hollanda ve Belçika’da CS:GO oynayanların ganimet kutusu satın almalarını ve açmalarını dolaylı olarak engelledi. Ancak bu engelleme yalnızca ganimet kutuları için geçerli oldu. Hollanda ve Belçika dışında kutular dışında oyun içerisinde bulunan tüm silahların takası ve satışı hala aktif olarak gerçekleştiriliyor. Bundan sonra kutu açmanın engelleli olduğu ülkelerdeki oyuncular anahtar ticareti ile ilgilenemeyecekler.

Bu durum aslında Valve için de hoş bir durum değil. Çünkü firma, market üzerinden yapılan ticaretler üzerinden kestiği komisyon ile ayakta duruyor denebilir. Alıştan ve satıştan ayrı komisyon kesen Valve’nin yalnızca iki ülkede ve tek oyunda yapılan yasaktan dolayı etkileneceğini düşünmüyoruz ancak bu durumun çoğalması problem oluşturabilir.

Bu durum ganimet kutuları ile ilgili ilk problemler değil, 2017 senesinde ortaya çıkan tartışmaların kaynağında Overwatch yatıyordu. ABD ve İngiltere kutuları kumar olarak belirlemişlerdi. O günden beri çeşitli oyunlarda benzer tartışmalar ortaya çıkabiliyor.