arama

Blockchain Türkiye Platformu Faaliyete Başladı

Sercan Yıldırım | 27.10.2018 - 11:30 | Haberler, Kripto Para
Blockchain Türkiye Platformu resmen faaliyetlerine başladı
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • Sercan Yıldırım Sercan Yıldırım

Son dönemin popüler konuları arasında ki Blockchain teknolojileri Türkiye’de de kurumsal olarak yer bulmaya başladı. Bu teknolojileri araştırmak ve geliştirmek için Türkiye Bilişim Vakfı (TBV) önderliğinde kurulan Blockchain Türkiye Platformu faaliyete başladı.

Blockchain Türkiye Platformu Neler Yapıyor?

Blockchain Türkiye Platformu; Blok zinciri teknolojisinin Türkiye’de yaygınlaşması ve kullanımının artırılması hedefini taşıyor. Kâr amacı olmayan platform, faaliyetlerini Türkiye’de farklı sektörlerden şirketlerin desteğiyle, güçlü bir blockchain platformu oluşturma hedefiyle yürütecek.

Platform; vereceği eğitimler ve etkinlikler ile çeşitli bilgilendirici yayımlar ve içeriklerin yanı sıra bilim, sanayi ve teknoloji akademileri, düşünce kurumları, üniversiteler, diğer ülkelerin blockchain platformları ve konsorsiyumlarıyla da önemli iş birlikleri gösterecek.

Ayrıca kanun koyucular, kamu kurum ve kuruluşları, düzenleyici otoriteler ile özel sektör ve akademi arasında bağlantı kurmayı; onları düzenlenecek faaliyetlere davet etmeyi, istişare toplantıları düzenlemeyi, mevzuat geliştirme çalışmalarına görüş vermeyi ve katkıda bulunmayı da amaçlıyor.

Farklı üyelik şekilleriyle kurumsal katılımcıların dâhil olabileceği, her sektörden katılımcıya açık olan ve kısa süre içinde Türkiye’de faaliyet gösteren tüm sektörlere ulaşması beklenen BCTR’nin danışma kurulunda, dünyadan önemli Türk akademisyenler ve konusunda uzman kişilerde yer alacak.

Yönetim kurulunda sandalye, çalışma gruplarında başkanlık ve etkinliklerde görünür olma gibi avantajlar sunan Platin üyelik için 30000 TL+KDV ücret talep ediliyor. Akbank, Paribu, Koineks, BKM, BtcTurk, HPE, Al Baraka gibi pek çok kurum ve kuruluş Platin üye.

Çalışma gruplarına katılım, etkinliklere katılım, komitelere katılım gibi avantajların olduğu altın üyelik ise 15000TL+KDV bedelinde. Microsoft ve Deloitte gibi firmalar da bu grupta yer alıyor.