arama

Bilgisayardan İnstagram’a Fotoğraf Yükleme

Göktuğ Özkan | 20.01.2018 - 15:31 | Nasıl Yapılır?, Sosyal Medya, Windows
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • Göktuğ Özkan Göktuğ Özkan

Hiçbir program kullanmadan Chrome ya da Firefox kullanarak 1 dakika içerisinde bilgisayardan Instagram’a fotoğraf yükleme işlemini yapabilirsiniz. Evet sadece 1 dakika içerisinde ve çok basit. Ayrıca aynı yöntemle hikayede paylaşabilirsiniz.

Instagram geçen yıl Windows 10 için resmi bir uygulama başlattı. Bu uygulama ile bilgisayarınızdaki fotoğrafları Instagram’a atabiliyorsunuz. Ancak normalde Instagram’a bilgisayarınızdan fotoğraf yüklemek mümkün değil. Web sitesinden de fotoğraf yüklemek şu an için mümkün değildir. Mac OS X kullanıcıları için de özel bir uygulama yoktur.

Bu yazı akıllı telefon yerine bir dijital kamera ile fotoğraflarınızı paylaşmak isterseniz veya önce fotoğraf editörü kullanarak birkaç düzenlemeden sonra paylaşım yapmak istiyorsanız tam size göre!

Gelecekte Instagram’ın bu durumu aslında değişebilir ancak bu günlerde PC’den Instagram’a fotoğraf yüklemenin yalnızca dört yolu var.

1. Chrome Kullanarak İnstagram’a Fotoğraf Atma (Programsız)

bilgisayardan instagrama fotoğraf atma

Google Chrome sayesinde programsız bir şekilde bilgisayardan İnstagrama fotoğraf atabilirsiniz. Bunun için bilgisayarınızdan İnstagram hesabınıza giriş yaptıktak sonra, sayfada herhangi bir boş alana sağ tıklayıp, çıkan menüden “İncele” sekmesine tıklayarak Geliştirici Araçlarını açmalısınız. Ayrıca “Ctrl+Shift+I” veya “F12” kısa yolunu kullanarakta Geliştirici Araçlarını açabilirsiniz.

bilgisayardan instagrama fotoğraf yükleme

Ardından açılan menüden gösterdiğimiz butona basarak İnstagram’ı mobil versiyona çeviriyoruz.

Artık yapmanız gereken sadece sayfayı yenilemek ve Geliştirici Araçlarını kapatmak.

Artık fotoğraf ekleme butonuna tıklayarak bilgisayardan İnstagrama fotoğraf atabilirsiniz. Yüklemek istediğiniz fotoğrafların jpg formatında olmasına dikkat edin.

2. Firefox Kullanarak İnstagram’a Fotoğraf Atma (Programsız)

Google Chrome’da yaptığımız gibi Firefox kullanarakta bilgisayardan İnstagram’a fotoğraf atabiliriz. Bunun için yine aynı şekilde Firefox kullanarak İnstagram hesabımıza giriyoruz ve tarayıcıda herhangi bir yere sağ tıklayıp “Öğeyi İncele” sekmesine tıklıyoruz. “F12” kısayolunu kullanarakta Web Geliştirici araçlarını açıp kapayabilirsiniz.

Ardından yukarıda gösterdiğimiz Mobil Görünüm butonuna basarak İnstagram’ı mobil görünüme çeviriyoruz ve çarpı işaretine basarak Web Geliştirici Aracını kapatıyoruz.

Son olarak gösterdiğimiz yerden İnstagram’ı hangi cihazla görüntülemek istediğimizi seçiyoruz ve Fotoğraf yükleme butonumuz aktif oluyor.  Artık Mozilla Firefox ile İnstagram’a fotoğraf yükleyebilir, hikaye paylaşabilirsiniz.

3. BlueStacks Yöntemi

Bilgisayardan Instagram'a Fotoğraf Atma

Android için Instagram uygulamasını çok iyi olan ve ücretsiz Android emülatörü BlueStacks App Player’ı kullanarak masaüstünüzde çalıştırabilirsiniz. Böylece PC veya Mac’inizden Instagram’a fotoğraf yükleyebilirsiniz.

BlueStacks’ı indirip yükleyin ardından emülatör ilk kez çalıştırılırken birkaç dakika bekleyin. Öğretici ipuçlarını sağ üst köşedeki geçişi kullanarak kapatın, doğru dilin seçilmiş olduğundan emin olun ve OK düğmesine dokunun.

Bluestacks Kurulumu

Bilgisayardan Instagram'a Fotoğraf Atma

Devam et’i tıklayın ardından Google hesabınızı kullanarak programda oturumunuzu açın. Hizmet şartlarını inceleyin ve kabul ediyorsanız Tamam’ı tıklayın.

Sonraki onay kutuları tamamen isteğe bağlıdır. Yalnızca Instagram’a fotoğraf yüklemek için BlueStacks’i kullanıyorsanız hepsini işaretini kaldırmaktan çekinmeyin. Sonraki okunu tıklayın ardından adınızı girin (yalnızca bazı uygulamaların kişiselleştirilmesi için kullanılacaktır).

Instagram’ı Kurun

Bilgisayardan Instagram'a Fotoğraf Atma

Emülatörde artık Google Play Store’un bir sürümünü görebilirsiniz. Instagram’ı arayın (arama çubuğu sağ üst köşededir), göründüğü zaman resmi uygulamayı seçin ve Yükle’yi tıklayın. Uygulama kişileriniz ve konumunuz da dahil olmak üzere bazı bilgilere erişim isteyecektir tabii ki Kabul Et’i tıklayın.

Bir süre sonra Instagram simgesi Uygulamalarım sekmesinin altında görünecektir. Başlatmak için bir kez tıklayın.

Fotoğraf Yükleme – Filtreleme ve Paylaşma

Bilgisayardan Instagram'a Fotoğraf Atma

BlueStacks dikey bir akıllı telefonun boyut ve şekline dönüşecektir. Instagram hesabınıza normal bilgilerinizle giriş yapın. Giriş bağlantısı en altta bulunur. Instagram akışınız telefonda olduğu gibi bilgisayarınızda görünecektir.

Alttaki artı simgesini tıklayın ardından Galeri’yi seçin. Sol üstteki Galeri açılır menüsünü tıklayın ve Diğer’i seçin, ardından Windows’dan Seç’i tıklayın. Yüklemek istediğiniz fotoğrafı bulun, seçin ve Aç’ı tıklayın.

Artık resmi kırpabilir, filtreler uygulayabilir veya bir başlık ekleyebilirsiniz. Ayrıca Instagram’da takipçilerinizle paylaşabilirsiniz.

4. Dropbox Yöntemi

Bilgisayardan Instagram'a Fotoğraf Atma

Instagram’a bilgisayarınızdan veya Mac’inizden fotoğraf yüklemek için diğer bir yol da bulut depolama hizmeti Dropbox kullanmaktır.

Önce bir Dropbox hesabı oluşturun ardından Windows veya MacOS için DropBox yazılımını indirin ve yükleyin. Daha sonra Android veya iOS için Dropbox uygulamasını telefonunuza yükleyin ve oturum açın.

Fotoğrafları Senkronize Edin

PC veya Mac’inizdeki bir fotoğrafı yeni açacağınız bir Dropbox klasörüne sürükleyin. Böylece otomatik olarak mobil uygulama ile de senkronize edilecektir.

Telefonunuzdan Dropbox uygulamasını açın ve seçmek üzere bir fotoğrafa dokunun. Sağ üstteki aşağı doğru olan oka dokunun. Daha sonra Dışa Aktar’ı seçin ve ardından Instagram uygulamasını seçin.

İşte bu kadar! Bilgisayarınızdaki fotoğrafı Instagram’a taşıdınız. Birkaç filtre ekleyip yayınlayın!