arama

Bilgisayarda Silinen Fotoğrafları Geri Getirme

Ahmet Özdemir | 11.01.2018 - 17:00 | Nasıl Yapılır?, Windows
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • Ahmet Özdemir Ahmet Özdemir

Kaybedilen dosyalar genelde geri getirilebilirler. Kaybınızı erken keşfetmişseniz telaş yapmanıza gerek yoktur. Ancak üzerinden zaman geçmişse zor olabilir. Çünkü bilgisayarınızı kullandıkça sabit sürücünüzün üzerine yeni işlemler yazılır. Her işlemde başarılı bir geri getirme olasılığını düşürürsünüz. Dosyalar kurtarılana kadar bilgisayarı olabildiğince az kullanın.

Bu çözümleri sırayla deneyin:

Geri Dönüşüm Kutusu’nu Kontrol edin

Bilgisayarda silinen fotoğrafları geri getirmenin en kolay yolu geri dönüşüm kutusunu kullanmaktır. Windows bir güvenlik önlemi olarak burada silinen dosyaları sizin için saklar. Muhtelemen geri dönüşüm kutusunu simgesini ekranınızın sol üst köşesinde bulacaksınız. Dosyaları orada bulursanız sağ tıklayın ve Geri Yükle’yi seçin. Geçmiş olsun ucuz atlattınız.

Yedeklerinizi Kullanın

Bilgisayarınızı düzenli olarak yedeklerseniz dosyalarınız güvenli bir şekilde bu yedeklerde saklanırlar. Hangi yedekleme programını kullandığınızı bilemeyiz. Bu yüzden dosyaları tam olarak nasıl arayacağınızı ve kurtaracağınızı söyleyemeyiz.

Eğer yedekleme yapmıyorsanız bunu kesinlikle alışkanlık haline getirme zamanınız geldi. Bu sefer size yardımcı olmayacaktır. Ancak bir sonraki probleminizde kafanız rahat olacaktır.

Dosya Kurtarma Programlarını Deneyin

Artık Geri Dönüşüm Kutusu’nda olmayan bir dosya bile geri getirilebiliyor.

Piyasada kullanabileceğiniz binlerce program arasında birkaç iyi dosya kurtarma programı var. Recuva Portable’ı öneriyoruz. Kullanımı kolaydır ve çok iyi bir geçmişe sahiptir. Ayrıca tamamen ücretsizdir.

silinen dosyalari kurtarma

Ayrıca adından anlaşılacağı üzere taşınabilir olduğu için yüklemeniz gerekmez. Bilgisayarınıza programı yüklemeden kullanabilirsiniz. Adeta bir acil yardım çantası gibi usb belleklerinizde taşıyabilirsiniz. Programı bilgisayarda indirin ve bir flash belleğe atın. Artık bir acil yardım çantası belleğinizde hep sizinle.

Son Çare: Profesyonel İnsanlara Danışın

Yukarıdaki önerilerin hiçbiri çalışmazsa malesef son çare budur ve ücretlidir.

Eğer kendiniz başaramamışsanız daha fazla işlem yaparak kaybedilen dosyaların üzerine kapatmadan önce mahallenizdeki bilgisayar tamircisinin yolunu tutmalısınız.