arama

Akıllı Telefonlarınız Bozulursa Ne Yapmalısınız?

Harun Yildirim | 15.10.2018 - 19:10 | Haberler, Mobil
Akıllı Telefonlarınız Bozulursa Ne Yapmalısınız?
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • Harun Yildirim Harun Yildirim

Sürekli yanımızdan ayrılmayan ve artık onlar olmadan yaşayamadığımız akıllı telefonlar, zaman zaman problem çıkartabiliyorlar. Fakat bu problemlerin büyük bir kısmını çözebilmek için servise gitmek zorunda değilsiniz. Ufak hamlelerle telefonunuzda meydana gelen problemi servis yoluna başvurmadan önce çözmeyi deneyebilirsiniz. Servis stresini çekmek istemeyenler için yapabilecekleri kontrolleri aktaracağımız yazımıza geçiş yapalım.

Akıllı Telefonlarınız Bozulursa Ne Yapmalısınız?

Hafıza kontrolü

Neredeyse her gün uygulama marketlerine eklenen uygulamaları denemek istiyor ve cihazımıza yüklüyoruz. Bu durum akıllı telefonların hafızasını doldurabiliyor. Bu yüzden az da olsa boş bir alan bırakmak gerekiyor çünkü aksi halde telefonlar rahat çalışamıyor. Eğer cihazınızda bulunuyorsa “Bellek Temizleme” opsiyonunu kullanarak gereksiz uygulama ve dosyaları cihazınızdan silebilirsiniz.

Akıllı Telefonlarınız Bozulursa Ne Yapmalısınız?

Kapat aç

Pek farkında olmasak da akıllı telefonlar hiç kapanmadan çalışıyorlar. Cihazın şarjı tamamen tükenmeden şarja bağlıyor ve kullanmayı sürdürüyoruz. Cihazı kapatıp açmadan haftalar boyunca kullandığımız bile oluyor. Böyle şartlarda bir uygulama çalışmadığında veya telefonunuz yavaş tepki vermeye başladıysa ilk yapmanız gereken akıllı telefonunuzu kapatıp açmak olacaktır.

Fabrika ayalarına dönün

Bu opsiyon çoğu kullanıcı için çekici gelmeyecektir, fakat problemlerinizin çözümü telefonu formatlamak olabilir. Servise geçmeden önce yazılım ile ilgili problemleri tamamen çözmenize imkan veren bu adımı kullanmaya karar alırsanız, bu işlemi yapar yapmaz, tüm bilgileriniz silinecektir. Eğer servise gitmeden önce bunu da denemek isterseniz, tüm verilerinizi yedeklediğinizden emin olmalısınız.

Akıllı Telefonlarınız Bozulursa Ne Yapmalısınız?

Çalışmayan uygulamalar

İndirdiğiniz uygulamalar arasında çalışmayanlar veya çalışırken sorun yaşatanlar bulunuyorsa uygulamanın en güncel sürümünün yüklü olduğundan emin olun ve çalışmayan uygulamaları silip, tekrar yüklemeyi deneyin. Bazı uygulamalar cihazınız eski ise yazılımınız ile uyumlu olmayabilir, böyle durumlarda uygulamanın APK dosyalarını güvenilir sitelerden temin edip, kullanabilirsiniz.

Tüm bu adımları uygulamanıza rağmen cihazınızdan verim alamıyorsanız, servisin yolunu tutma zamanı gelmiş demektir.