arama

4K Ultra HD Nedir?

Ahmet Özdemir | 23.01.2018 - 12:54 | Nedir?, Televizyon
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • Ahmet Özdemir Ahmet Özdemir

Ultra High-Definiton (Ultra HD) yani 4K videolar büyük ekran TV’lerin yeni standartlarıdır. 4K Nedir? Ne değildir? Tüm merak ettikleriniz yazının devamında sizlerle.

Yüksek Çözünürlüğün Yeni Tanımı

HD denen olay yıllarca 1080p (1920 x 1080) çözünürlük anlamına geliyordu. Ancak hızla yayılan ve 4K olarak adlandırılan ultra HD televizyonlar tarafından bu değerler geride bırakılıyor. Teknik olarak Consumer Technology Association’a göre UHD kısaltmasının kullanabileceğini belirtti. Böylelikle 4K nihayet olgun ve erişilebilir bir teknoloji haline geldi. Aynı zamanda televizyon satın alma kararlarınıza da etki etmeye başladı.

4K Nedir? Ne Değildir?

Bir UHD veya 4K ekranı en az 8 milyon aktif pikselden oluşur. Televizyonlarda bu çözünürlük 3840 ile 2160 arasında standartlaşmıştır. 4K dijital sinemalar ise 4096 ile 2160 arasında olur yani biraz daha yüksektir. Bu tam olarak şu demek oluyor; 1080p ekranın 4 katı piksel ve standart çözünürlük bir görüntü!

Yeni başlayanlar için 4K açıkçası 1080p’den daha keskin bir ekran diyerek geçiştirilebilir. 1080p TV’de bir piksel ile gösterilen alan, aynı boyutta olan 4K’lık bir TV’nin 4 piksel şeklinde gösterilir. Bu çözünürlükte izlemek için medya kaynağınızın 4K desteğe sahip olduğunu varsayarsak netlikte belirgin bir sıçrama yaşarsınız.

Çözünürlük çok daha yüksek olduğundan iletmek için daha fazla bant genişliği gerekir. HDMI 2.0 standardı 4K’yı desteklemek üzere geliştirilmiştir. 2160p videonun saniyede 60 kare olarak görüntülenmesine izin verir. Daha eski HDMI standartları da 4K’lık bir kaynak ile çalışabilir ancak bu çerçeve kadar büyük ve kaliteli görüntü sunmazlar.

Aynı şekilde çok hızlı bir bağlantı gerektiren internet üzerinden 4K video akışını da gerçekleştirebilirsiniz. Netflix hizmetinde 4K içeriğini izlemek için sabit 25Mbps internet hızı önerilmektedir.

4K Ultra HD Nedir?4K’lık kaynak videonuz yoksa 4K TV, filmlerinizi ve kanallarınızın yine de daha iyi görünmesini sağlayabilir. Tüm 4K televizyonlar 1080p ve daha düşük çözünürlüklü videoları görüntülemek için bir çeşit upconverter kullanır. Bu üst dönüştürücüler her pikseli dört eşit piksele bölmekten fazlasını yapar. İdeal olarak daha keskin bir görüntü elde etmek için kenar düzeltme ve gürültü azaltma algoritmaları kullanırlar. Böylece 4K ekranda doğal görünen videolar elde edersiniz. Sizin kaynağınızdaki görüntüye yeni ayrıntılar eklemez, sadece daha keskin çizgileri ve daha fazla renk ve ışık eklemenizi sağlar.

Düzenli TV izleyicileri küçük televizyonlarda 1080p ile 720p arasındaki farkı görmekle uğraşırken 50 inç ve daha büyük televizyonlarda bu farkları bariz anlarsınız. 4K teknolojisi özellikle telefonların yüksek çözünürlüklü ekranlarında gösterilen inanılmaz küçük piksellere giderek daha fazla alıştığımızdan netlik ve ayrıntı açısından önemli bir teknoloji devrimi olarak görülmelidir.

Peki HDR Nedir?

Yüksek dinamik aralık (HDR) birçok yeni 4K TV’de mevcut olan bir video biçimidir. HDR içeriği normal 4K video ile aynı çözünürlüğe sahiptir. Ancak her piksele çok daha geniş ve daha ayrıntılı renk ve ışık aralığı atanır. Böylece HDR videolarının standart dinamik aralıklı videolardan çok daha ayrıntılı, doğru ve gerçeğe yakın görünmesine olanak tanır. Önce bir HDR uyumlu ekrana ihtiyacınız vardır. Daha sonra ise içeriğin bir HDR formatında kodlanması gerekir. Halihazırda mevcut iki büyük format HDR10 ve Dolby Vision olarak bilinir. Tüm HDR uyumlu TV’ler HDR10’u desteklerken bazıları Dolby Vision içeriğini görüntüleyemez. HDR televizyonunuz yoksa endişelenmeyin. HDR içeriği sunan tüm medya ve yayın hizmetleri aynı görüntüyü SDR formatını desteklemeyen ekranlarda da görüntüleyebilir.

Hangi 4K TV’yi Satın Almalısınız?

4K TV’ler henüz birkaç yıldır piyasada bulunuyor. Yeni yeni hem ekonomik hem de işlevsel hale geldiler. 4K artık eskisi gibi pahalı değildir. İki yıl önce çıkan orta-üst düzey 1080p TV ile aynı fiyata 4K ekran alırsınız.

Vizio’nun mevcut M serisi ve TCL 55P607 modeli hem HDR10 hem de Dolby Vision için HDR uyumluluğu sağlar. Google Cast ve Roku TV platformları sayesinde sağlam bağlantı özellikleri bulunur. Fiyatına göre de şaşırtıcı derecede iyi görüntü kalitesi ile 4K TV’ler için mükemmel değer sunar.

Amiral gemisi bir TV istiyorsanız ve büyük paralar harcamayı göze almışsanız önerimiz size farklı olacak. LG’nin W Studio’su ve daha uygun fiyatlı C7P serisi veya Sony XBR-A1E serisi gibi OLED TV’ler mükemmel siyah tonları ve satın alabileceğiniz en iyi görüntü kalitesi için sizlere sunuluyor. Gerçi çok pahalılar ama bütçe sizin tabi.

4K TV’lerin geniş bir yelpazede bulunması bu pazarı en iyi ve yeni teknolojiyi arayan geniş bir alıcı yelpazesine ulaştıracağına eminiz.

4K Ultra HD Nedir?

İzleyebileceğiniz 4K İçerikler Nelerdir?

Yeterli internet bağlantınız varsa en büyük video hizmetlerinden 4K ve hatta HDR video içeriğini izleyebilirsiniz. Amazon, Google Play, iTunes, Netflix ve Vudu çok çeşitli 4K film ve şovlar sunuyor. Bu yeterli değilse YouTube da çoğu video için 4K video desteği sağlıyor.

İnternet yayınları haricinde DVD veya Bluray oynatıcınız için de 4K filmler alabilirsiniz. Ultra HD Blu-ray diskler mağazalarda yerini almaya başladı. Tabi yeni teknolojiye sahip olmak istiyorsanız yeni bir oynatıcıya da ihtiyacınız olacak. Ultra HD Blu-ray oynatıcılar hala çok nadir ve oldukça pahalı durumdalar. Ancak Xbox One S ve Xbox One X modelleri Ultra HD Blu-ray diskleri oynatabilir. Bunlardan birine sahipseniz ilave oynatıcıya ihtiyacınız kalmayacaktır.

4K Desteğine İhtiyacınız Var Mı?

Yeni bir TV almak istiyor ve henüz 4K teknolojisine geçişi yapmadıysanız bizce şimdi tam vakit geldi. En iyi TV yayınlarının tümü şimdi HDR’yi destekleyen 4K teknolojisine sahip. HDR hala biraz prim yapıyor ancak yüksek bir 4K çözünürlük desteği yeni bir TV ararken göz önünde bulundurmanız gereken bir özellik olmalıdır.