arama

2018’e Damga Vurması Beklenen 5 Teknolojik Gelişme!

Göktuğ Özkan | 10.01.2018 - 07:37 | Haberler
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • Göktuğ Özkan Göktuğ Özkan

2018 Geldi, ancak bereketi ile mi geldi yoksa problemleri ile mi; henüz bilinmiyor. Bireyden bireye değişen bu durumu bir yana bırakacak olursak, teknolojinin artık tabiri caizse hızına yetişilemiyor ve bu yazımızda sizler için 2018’e damga vurması beklenen 5 teknolojik gelişmeyi paylaşacağız. Son dönemde yavaştan popülarite kazanan ve daha da geliştirilmesi beklenen bu teknolojiler arasında, ilginizi çeken projeler muhakkak olacaktır. Siz de, bu projelerin bir kenarından tutmak isterseniz; bu projelerin alt dallarına dair bir iş kanalını kendi başınıza oluşturabilir ve bu konuda şimdiden öncü olabilirsiniz. Elbette, bizim yaptığımız iş sadece gerçek bilgiye ve öneriye dayanıyor; keyifli okumalar!

1. Kripto Paralar


Bitcoin, Ethereum, Litecoin, Dogecoin, iOTA derken kripto para birimi gerçekten de aldı başını gitti. Özellikle 2016 ila 2017 arasında Bitcoin’in muhteşem yükselişi hemen herkesin, evdeki Ayşe teyzenin dahi dikkatini çekti. Eh, bu minvalde değerlendirildiğinde; kripto paraların 2018’de çok daha popüler hale geleceği ve hemen herkesin bir kripto para cüzdanının olacağı dahi söylenebilir; ancak asıl mesele, kripto para teknolojisinin ne kadar yaygınlaşabileceği…

Tahminimiz, 2018’de pek çok kripto paranın pek çok alışveriş sitesinde geçerli olacağı yönünde. Pek çok devletin pek çok bakanı, Bitcoin gibi sanal para birimlerine “balon” tasvirini uygun görse de; bu para biriminin geleceği, en azından şimdilik bunu gösteriyor. Merkezsiz, komisyonsuz, herhangi bir kimsenin yönetmediği bu para birimleri, geleceğin asli para birimleri olabilir mi? Sorusunun cevaplanması için ise; sanıyoruz 2018’in de bitmesi gerekiyor.

2. Yüz Tanıma Teknolojileri


Belki de hiç bilinmeyen bir yerde, hiç bilinmeyen bir yazılım tüm yüzleri kameralar üzerinden çoktan tanımaya başlamıştır bile; ne dersiniz? Kaos teorileri bir yana, yüz tanıma teknolojileri, özellikle mobil cihazlar için 2018 yılında muhteşem bir sükse yaratacak gibi görünüyor. Apple’ın iPhone X modeli ile başlayan yüz tanıma teknolojisi serüveninin dayanağı aslında yıllar öncesine götürülebilir; ancak ne zaman popülerleşecek diye soracak olursanız, bunun cevabı “iPhone’dan sonra!” olacaktır.
Bu sebepten, muhtemelen 2018’de yüz tanıma teknolojisini aktif eden pek çok akıllı cihaz ile karşılaşabiliriz. Samsung, Huawei gibi devlerin şimdiden yeni modellerinde bu tür teknolojilerin prototiplerini hazırladıklarını da bildirelim.

3. Akıllı Ev Asistanları / Sesli Komut


Sesli komut ve bununla birlikte akıllı ev asistanları, 2018’de çok daha fazla hayatımızda olabilir. Bildiğiniz gibi 2017 boyunca Google ve Amazon’un akıllı ev asistanları sektöründe yarışına şahitlik etmiştik. Geçtiğimiz günlerde; Arçelik’in de ilk kez tanıttığı akıllı ev asistanları, 2018’de çok daha fazla evde olacak gibi görünüyor.
Amazon’un Alexa’sı, Google’ın Home modeli derken; Arçelik’in ve daha pek çok markanın da bu işe gireceğinin sinyallerini vermesi; şüphe yok ki teknoloji tutkunlarını şaşırtmayacaktır. Google Asistan ile birlikte harika bir biçimde çalışan Google Home ve hemen her sesli asistana uyumlu olan Amazon Alexa’nın yanında, 2018’de de muhteşem asistanlar getirilecektir.

4. Yapay Zeka


Hem mobil cihazlar hem de evinizdeki akıllı cihazlar, yıllar geçtikçe daha da akıllanıyorlar ve yapay zeka mefhumu; günümüzde inanılmaz bir hızla ilerliyor. Dünyamızdan bir Westworld çıkar mı bilemiyoruz ancak, yapay zekanın 2018 içerisinde çok daha gelişmiş olarak karşımıza çıkabileceği aşikâr. Mobil cihazlarda kullanılan asistanların yapay zeka ile ilişkilendirilmesi şimdiden bekleniyor ve pek çok yeni cihaz yapay zeka teknolojisi ile donatılıyor.
Bunların ne kadar donanımlı olduğu elbette tartışılabilir ancak Elon Musk’un sahip olduğu şirketin yaptığı robotların tanıtım videolarına baktığımızda; az ya da çok yapay zekanın nerelerde olduğunu anlayabiliyoruz.

5. Kablosuz Şarj


Pek çok telefonda görülen kablosuz şarj özelliği; 2018’in amiral gemileri için de muhtemelen gelecek! Artık, hemen her telefonun kablosuz şarj özelliğine sahip olabilmesi bekleniyor ve birkaç yıl içerisinde kablolu şarjlarımıza gerçekten de veda etmemiz mümkün. Apple’ın modellerinde görülen ve Samsung’un da üzerinde çalıştığının bilindiği kablosuz şarjlar, önümüzdeki yılların en trend ürünlerinden bir tanesi olabilir.
Bir ihtiyaç olan kablosuz şarjların, mobil cihazlar dahilinde; laptoplara gelebilmesi ise şimdilik, en azından 2018 için uzak bir ihtimal gibi görünüyor; ancak, teknolojinin bu denli hızlı ilerlediği bir dönemde, belli de olmaz…