arama

2018’de Çıkacak En İyi 10 Oyun

Göktuğ Özkan | 10.01.2018 - 09:02 | Haberler, Oyunlar
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • Göktuğ Özkan Göktuğ Özkan

2017 yılı oyuncular için çok verimli bir yıl oldu. Peki 2018 yılında karşımıza hangi oyunlar çıkacak. TeknoUstam ekibi olarak bu konuyu araştırdık ve 2018 de çıkacak oyunlar listemizi sizin için oluşturduk. Bakalım 2018’de bizleri neler bekliyor.

1- A Way Out (PS4, Xbox One, PC) (23 Mart 2018)

Oynayanları gözyaşları içerisinde bırakan “Brothers: A Tale of Two Sons” oyununun yapımcıları yepyeni bir co-op deneyimi sunmayı planlıyor. Electronic Arts şirketinin desteğini arkalarına alan yapımcılar, oyun dünyasın da pek görülmeyen cesur tercihlerde bulunmuşlar. Oyunda hapishaneden kaçan ve türlü maceralara atılan 2 kardeşi canlandırıyoruz. Oyunu aynı koltukta arkadaşınızla oynayabileceğiniz gibi, internet üzerinden split screen moduyla da oynayabilirsiniz. Oynayış sırasında arkadaşınızla iyi bir iş birliği yapmanız gerekiyor. Farklı bir oyun deneyimi sunacak olan A Way Out 2018’in en çok beklenen oyunlarından biri. Oyununun PC, PS4, Xbox One platformlarına çıkış tarihi olarak 2018’in ilk çeyreği öngörülüyor.

2- God of War: Be A Warrior (PS4) (31.12.2018)

Kratos artık sizin bildiğiniz Kratos değil. 2005 yılında PS2 ile başlayan seri, 2018 yılında PS4 ile yoluna devam ediyor. Oyunda ikinci bir şansı kovalayan Kratos’u canlandırıyoruz. Kratos soyunu devam ettirecek olan oğlunu hem koruyacak hem de akıl hocası olacak. Bunu yaparkende öfkesini kontrol etmeye çalışan Kratos geçmişte yaptığı hatalarla yüzleşiyor. Serinin bu oyunundaki bir önemli farkta yunan mitolojisi yerine iskandinav mitolojisine yer verilmiş olması. Santa Monica Studios’un geliştiriciliğini üstlendiği oyun PlayStation Store’daki bilgileri göre 31.12.2018 tarihinde çıkış yapacak.

3- Anthem (PS4, Xbox One, PC) (2018 Son Çeyrek)

İlk olarak E3 fuarında tanıtılan Anthem, üzerinde BioWare imzası taşıyor. Oyuncuların büyük beklenti içinde olduğu oyun, yayımlanan tanıtım videosu ile bu beklentileri karşılamış gibi görünüyor. Aksiyon/RPG tarzındaki oyun üstün grafik kalitesi ile dikkatleri çekiyor. Bir diğer dikkat çeken nokta ise Co-Op özelliği ile arkadaşlarınız ile bir takım olarak oyun deneyimi yaşayabilmeniz. Oyunda bize insanüstü yetenekler kazandıran ve özelleştirilebilen bir zırhın sahibi oluyoruz. Bazıları tarafından Dünya’nın gelmiş geçmiş en iyi grafikli oyunu olarak görülen Anthem, büyüleyici grafik kalitesiyle 2018 de çıkacak oyunlar listemizde en çok merak edilen oyunlardan birisi.

4- Far Cry 5 (PS4, Xbox One, PC) (27 Mart 2018)

Dünya çapında büyük ilgi gören Far Cry serisi 2018 yılında serinin 5. oyunuyla oyunseverler ile buluşacak. Oyunda kendini seçilmiş kişi ilan eden Joseph Seed ve müritleriyle mücadele edeceğiz. Amacımız Hope County kasabasını ele geçiren bu sapkınlara karşı yerli halkla birlikte çalışarak Joseph Seed’in hakimiyetine son vermek olacak.

5- Metro Exodus (PS4, Xbox One, PC) (2018 Son Çeyrek)


Serinin ilk oyunu olan ve  adını aynı isme sahip romandan alan Metro 2033 nükleer savaştan sonra Dünya’da hayatta kalan az sayıda ki insanlardan biri olan 20 yaşındaki Artyom’um hikayesini anlatmaktaydı. Artyom’um Moskava’daki metro sistemindeki maceralarına tanıklık etmiştik. Bunun üzerinden hayli zaman geçti ve yıl oldu 2036. Artık Artyom’un amacı Spartan Rangers çetesine liderlik etmek ve Rusya’nın canavarlarla dolu metrosundan kaçarak doğuda yeni bir hayat kurmak.  E3 2017’de tanıtılan oyun, takipçileri tarafından büyük heyecanla bekleniyor. Dmitry Glukhovsky romanından esinlenen Metro Exodus 2018 de çıkacak oyunlar arasında.

6- The Last of Us Part II (PS4) (2018)

5 yıl sonra nihayet beklenen oyun geliyor. PlayStation Experience konferansında duyurulan The Last of Us’un ikinci oyunu da 2018 de çıkacak oyunlar arasında yer alıyor. İlk oyundan tanıdığımız Ellie ve Joel yeni maceralar için geri dönüyor. 2016 yılının sonunda yayımlanan fragman herkesin tüylerini diken diken etmişti. 2 ay önce yayımlanan oyunun 2. fragmanı ise mühteşem grafik kalitesi ve hikayesiyle büyük yankı uyandırdı. Oyunun çıkışını ülkemizde ve dünyada pek çok insan sabırsızlıkla bekliyor. Şimdiden görülen o ki The Last of Us Part II bir çok kişinin PS4 alması için yeterli bir neden. Yukarıda yer verdiğimiz fragmanı izleyerek sizde bize hak verebilirsiniz. Çarpıcı ve aşırı şiddet içerikli sahnelere yer verilen fragmanı 18 yaşının altındakilerin izlemesini önermiyoruz.

7- Crackdown 3 (Xbox One, PC) (2018 İkinci Çeyrek)

Bir hayli geciken Crackdown 3 sonunda 2018 yılında oyunseverlerle buluşacak. Microsoft imzasını taşıyan açık dünya temalı oyun farklı bir grafik deneyimiyle dikkat çekiyor. Eğer sizde şehrin altını üstüne getirmeyi sevenlerdenseniz bu oyun tam size göre. Oyunda binalar dahil tüm yapılar tamamen yıkılabilir bir yapıya sahip. Oldukça fazla işlemci gücü gerektiren bu yıkım sahneleri için Microsoft, cloud servisini kullanarak çözmüş durumda. Yıkım sahneleri cloud servisinde işlendikten sonra sizin cihazınıza aktarılıyor. Bunun için sadece bir internet erişimine sahip olmanız yeterli. Üstelik bütün bu kaosu multiplayer olarak yaşayabileceksiniz. Oyunun yapımcılarının yaptığı açıklamaya göre tek oyunculu modda yıkım sahneleri olmayacak.

8- Red Dead Redemption 2 (PS4, Xbox One) (2018 2. Çeyrek)

2017’de çıkması planlanan oyun ne yazık ki 2017’de raflardaki yerini alamadı. Rockstar Games logosunu taşıyan oyunda herkesin beklentisi büyük. Açık dünya tasarımına sahip oyunda vahşi batı teması işlenmiş. Oyunun başrolünde ilk oyundan tanıdığımız Arthur Morgan var. Oyun dünyasında büyük ilgi uyandıran Red Dead Redemption 2 2018’in ortalarına doğru piyasaya sürüleceği tahmin ediliyor.

9- Days Gone (PS4) (2018 Başında)

2018 yılında yeni bir zombi oyunuyla daha karşılaşacağız. Oyunda Deacon adlı karakteri canlandırıyoruz. Kıyametten önce bir kanun kaçağı ve ödül avcısı olan Deacon ile Freakers adı verilen zombilerle ve yağmacılarla mücadele edeceğiz. Çoklu oyuncu modu bulunmayan Days Gone oyununda, hikaye boyunca tek başımıza mücadele edeceğiz. Zombi meraklıları 2018’de oyunu sabırsızlıkla beklerken, oyunu The Last of Us’a benzetip sıkıcı bulanların sayısıda az değil.

10- Detroit: Become Human (PS4) (2018 2. Çeyrek)


Quantic Dream’im merakla beklenen oyunu Detroit: Become Human 2017’de çıkması planlanıyordu ama 2018 yılına sarkmış durumda. Oyunda vereceğiniz kararlar oyunun hikayesine direkt olarak etki ediyor. Bu oyun tarzını çok beğenenler olduğu gibi oldukça sıkıcı bulanların sayısıda az değil. 2018 de çıkacak oyunlar listemizde yer alan oyun, tercihe dayalı oyunlar arasında beğeni mi kazanacak yoksa hayal kırıklığımı yaratacak hep birlikte göreceğiz.